JAK VYHŘÁT KOUPELNU VÝHODNĚ I STYLOVĚ

V koupelně trávíme stále více času, často zde třeba relaxujeme při koupeli. Proto je nezbytné, abychom se tu cítili dobře. K tomu potřebujeme nejen pěkné, ale také plně funkční vybavení.

Nesmíme opomenout ani vytápění, protože bychom se místo příjemné relaxace pouze třásli zimou ve studené, nevlídné místnosti. Současná nabídka radiátorů svou funkčností i vzhledem naštěstí již zcela vyhovuje požadavkům na moderní koupelnu a můžeme si pořídit i krásné designové kousky. 
 
Do koupelen se pro vytápění nejčastěji využívají dnes již klasické otopné žebříky. Jejich provedení může být i tvarově zajímavé, ale především lákají svou cenou a praktičností. „Jejich konstrukce totiž umožňuje snadno a důkladně prosušit mokré osušky a ručníky, kterých se na žebřiny vejde i několik. Řadu radiátorů lze navíc doplnit madly či háčky. Otopné žebříky jsou k dostání v klasické bílé barvě, která podtrhuje čistotu koupelny, v nerez variantě nebo s chromovým povrchem, který bude ideálně ladit s případnými chromovými doplňky a bateriemi. Pořídit lze také trubkové radiátory atypických tvarů, které uspokojí i ty, kterým klasické žebříky připadají příliš obyčejné,“ říká Karel Novotný, vedoucí oddělení designu společnosti SIKO KOUPELNY. 
 
Pro příznivce originálního zařízení existuje na trhu široká nabídka designových radiátorů a topných těles. Koupelnu lze vytápět v minimalistickém i technicistním stylu. „Je pravda, že se otopný žebřík či klasický radiátor vizuálně nehodí do každé koupelny. Pokud se rozhodnete pro výrazné obklady, doporučuji pečlivě vybrat takové topné těleso, které je svým vzhledem podtrhne,“ radí Karel Novotný. Mezi zajímavá designová otopná tělesa patří výrobky Bitherm. Například bílý minimalistický radiátor Valer s perletí a transparentním lakem, při jehož návrhu se tvůrci inspirovali padajícími kapkami deště. Nebo radiátor Arena, vytvořený z teplosměnných hliníkových lamel s čelní stranou vyskládanou z dekorativních keramických obkladů a bočními lemy z nerezové oceli. Radiátory lze provozovat v systému ústředního topení i elektrického vytápění nebo obě možnosti zkombinovat.
 
Keramická dlažba je v koupelnách nejčastěji používanou podlahovou krytinou. Je sice velmi odolná a praktická, ale bohužel také studená na dotek. Pokud topíme pouze radiátorem, teplý vzduch stoupá vzhůru ke stropu a dole u podlahy se drží vzduch chladnější, což vede k tendenci místnost přetápět. Situaci může vyřešit podlahové vytápění, které dlažbu ohřívá a napomáhá tomu, že se cítíme příjemně i při nižší teplotě vzduchu. Díky rovnoměrnému rozložení tepla po celé místnosti navíc nedochází v takové míře k cirkulaci vzduchu a prachu. Tento způsob vytápění je proto vhodný i pro alergiky nebo astmatiky. Podlahové vytápění je k dostání ve dvou variantách. Buď ve formě trubek, ve kterých proudí teplá voda, nebo jako elektrické vytápění v podobě topné fólie či samostatného topného kabelu. Nevýhodou trubkového vytápění je obtížnější instalace, kterou je lepší přenechat profesionálům. Vzhledem k rozměrům trubek není tento způsob vytápění vhodný do panelové koupelny, protože jeho instalace zvýší podlahu o 10 -12 cm. „Zvýšení podlahy se nemusíme obávat, pokud použijeme topnou folii či topný kabel. Podlaha se zvýší řádově pouze o milimetry. Instalace je navíc velmi snadná. Zvládne ji i zručnější domácí kutil,“ vysvětluje Karel Novotný.
 
Další variantou vhodnou i pro alergiky je sálavé vytápění. Náklady na pořízení a provoz nejsou nijak velké a navíc se snadno udržuje. Stačí na zeď pomocí hmoždinek přidělat topný panel a zapojit ho do zásuvky. Topné panely interiér nejen ozvláštní, ale také úsporně a šetrně vytopí. Infračervené záření neohřívá vzduch, ale okolní stěny. Nedochází proto k cirkulaci a vysoušení vzduchu ani k víření prachu v místnosti, což usnadňuje dýchání. Zdi jsou navíc teplejší než vzduch, a proto se na nich nesráží voda. To zabraňuje vzniku plísní. Vyhřáté zdi způsobují, že se v místnosti cítíme dobře i při nižší teplotě a můžeme tak ušetřit náklady na vytápění. Topné panely se vyrábějí v zajímavých designech, vybrat si můžeme třeba skleněné topné panely Fenix, které zároveň působí jako zajímavý interiérový doplněk. 
 
Další radiátory z nabídky SIKO KOUPELNY:
 
radiátor Planetario
Designové otopné těleso báječně doplňuje stejnojmennou sérii obkladů. Dekor radiátoru Bitherm Planetario je umocněn horizontálními keramickými listelami, které navazují na linie obkladu koupelny. Otopné těleso je vyrobeno z teplosměnných hliníkových lamel, které příčně protíná měděná teplovodní trubkovnice. Čelní sálavou plochu tělesa tvoří lamely opracované moderní technologií. Radiátor umožňuje provoz v systému ústředního vytápění, elektrického vytápění nebo kombinovaném provozu.
Výrobce: ELVL, MOC v SIKO KOUPELNY: od 21.706  Kč
 
radiátor Ceramic
Otopné těleso je vyrobeno z keramických kachlů a teplosměnných hliníkových lamel, které protíná měděná teplovodní trubkovnice. Radiátor umožňuje provoz v systému ústředního vytápění, elektrického vytápění nebo kombinací obou způsobů. Variabilní sestava keramických kachlů vytváří působivý a hřejivý dekor, který je vhodný do současných moderních bytových i společenských interiérů. K dispozici je široká škála rozměrů. 
Výrobce: ELVL, MOC v SIKO KOUPELNY: od 22.970  Kč
 
radiátor Techno
Designový radiátor Techno představuje úspěšné spojení čistého elegantního designu a užitného pojetí otopných těles. Lze jej připojit na pravé či levé straně nebo ve středu. Může být teplovodní, kombinovaný i elektrický.
Výrobce: ELVL, MOC v SIKO KOUPELNY: od 19.612 Kč
 
radiátor Clip
Designový radiátor ve tvaru kancelářské sponky vhodný do koupelen, ale i chodeb a hal, v provedení chrom nebo v černé barvě.
Výrobce: P.M.H., MOC v SIKO KOUPELNY: od 9.334 Kč
 
radiátor Marcus
Koupelnový radiátor vyráběný ve velikostech 45 x 111,8 cm, 60 x 111,8 cm, 45 x 176 cm a 60 x 176 cm, v provedení chrom
Výrobce: Anima, MOC v SIKO KOUPELNY: od 4.490 Kč