Je Řecko metaforou pro náš konec?

Na pozvání mezinárodního Festivalu spisovatelů Praha a velvyslance Řecka v České republice Constatina Kokossise přijel do Prahy profesor a významný politolog Thanos Veremis. Dne 15. listopadu se zúčastnil diskuze Rozhovory s velvyslanci.

Tématem diskuzí s velvyslanci a jejich hosty mají být vždy současné problémy, které hýbou společností. Jde o to, abychom působili jako sérum proti náznakům, dohadům a obavám prosakujícím z politických kruhů do českých médií.

Nechceme tyto dohady zveličovat, naopak chceme dát hlas osobnostem, které jsou odborníky ve svých profesích.

Profesor Thanos Veremis, vice-prezident Helénské nadace pro evropskou a zahraniční politiku. Emeritní profesor věhlasných anglických a amerických univerzit hovořil o tom, v jakém kontextu je dnes Řecko mezinárodně vnímáno.

Většina Řeků dnes vnímá politiku negativně a volá po změnách. Dnes už je ani nezajímá volební výsledky politických stran. Dostali jsme se do stádia, kdy společnost vnímá politiky zkorumpovaně, bez rozdílů politického spektra. Ačkoliv politika posledních třiceti let byla velmi demokratická, lidská práva respektovala, přesto bujela korupce, což z Řeků udělalo naprosté cyniky. Další problém, který rozkládá současnou společnost ve světovém měřítku je odměňování za práci, nikoliv podle toho, kolik člověk vykonal, ale pouze podle toho, na jakém místě sedí. Milionové odměny manažerů bank, různých členů správních rad, naprosto snížily cenu člověka. Dnes už nikdo není hrdý na to, že je obuvníkem, dobrým doktorem nebo významným bankéřem. Hodnota lidského postavení byla zdevalvována.

V diskuzi se hovořilo také o národnostních klišé, o chybách evropských a řeckých politiků, o formování budoucnosti v těchto dnech. Čekají nás opravdu zásadní změny? A jak bude svět vypadat koncem jednadvacátého století?

Videozáznam z diskuze ZDE .