Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím
Právě se nacházíte:

50 let vystřihovánek v ABC

15. 11 2011 | Dne 6. listopadu 2011 otevřel Chvalský zámek v Praze 9 - Horních Počernicích své brány papírovým modelům a vystřihovánkám z ABC. Za asistence davu návštěvníků a příznivců byla slavnostně otevřena výstava nazvaná Od Vostoku po Chvaly - 50 let vystřihovánek v ABC, která pokračuje až do 12. února 2012.

Výstavu pořádá Centrum papírových modelů, časopis ABC a Chvalský zámek. Autor a sběratel papírových modelů - pan Josef Kropáček, místopředseda CPM, na akci promluvil o svém dlouholetém koníčku, o práci s vystřihovánkami a některých vzácných papírových modelech. Dostalo se nám té cti, že dlouholetý šéfredaktor časopisu ABC v letech 1959-1992 pan Vladislav Toman společně s autorem výstavy slavnostně pokřtili vystřihovánku Chvalského zámku, která je k zakoupení v recepci zámku a vyjde ve vánočním dvojčísle časopisu ABC. Každý návštěvník výstavy si odnášel a po dobu výstavy stále bude odnášet výtisk časopisu ABC s přílohou Komiksový speciál. "Je pro nás velkou ctí, že na Chvalském zámku můžeme hostit tak unikátní výstavu. Časopis ABC je jediné periodikum na celém světě, které se může pochlubit nepřetržitou padesátiletou tradicí vydávání papírových vystřihovánek. Na ábíčku vyrostlo několik generací dětí, proto rádi přivítáme celé rodiny, aby zavzpomínali a zároveň se inspirovali," řekla ředitelka Chvalského zámku Alexandra Kohoutová.
 
V roce 2012 tomu bude právě půl století, kdy do pomyslného modelářského vesmíru vyletěla první vystřihovánka z ABC - jednoduchý model kosmické lodi Vostok. Ten se stal základem pro pozdější usilovnou práci řady konstruktérů modelů. V žádném jiném modelářském oboru nerozlišujeme modely podle autorů, jen u vystřihovánek se nám staly synonymem jména jako např. Müller, Svoboda, Šorel, Badalec, Kubela, Antonický, Skokan, Dudáš, Čihák, Cafourek a samozřejmě Vyškovský. Posledně jmenovaný je vůbec nejplodnějším autorem vystřihovánek publikovaných na stránkách ABC. Ve svých 82 letech stále tvoří a s ABC spolupracuje. Výstava svým uspořádáním představuje jeden z nejstarších modelářských oborů. Na více než stovce vystavených exponátů lze pozorovat, jak se postupem času formoval přístup ke čtenářům-modelářům, kteří se od malých počátečních modelářských krůčků po léta zdokonalovali, až si od autorů vystřihovánek vyžádali složité modely, dosti náročné k sestavení. Zároveň nás výstava seznamuje biografickými profily s jednotlivými autory vystřihovánek. Všem, kteří touží po starších vystřihovánkách z ABC, připravila redakce časopisu novinku v podobě internetového obchodu Planeta papírových modelů - více se dočtete na stránkách ABC.
 
Výstavu můžete navštívit každý den od 9:00 do 17:00 hod.
 

Diskuse

 
.
Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO
 
Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO