Až 20 milionů korun poputuje na výměnu kotlů v Ústeckém kraji

Obyvatelé Ústeckého kraje, který se potýká se sníženou kvalitou ovzduší, budou moct vyměnit své staré kotle za nové ekologické. Na dvacetimilionové dotaci se stejnou částkou podílejí ministerstvo životního prostředí a Ústecký kraj. Dohodu o společném programu dnes v Praze podepsali ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský a hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Příjem žádostí začíná právě dnes a skončí buď vyčerpáním celkové dotace, nebo 27. září. Žádosti zájemci mohou podat na krajském úřadu. Speciální výzva je připravena pro občany postižené povodní.
 
MŽP připravilo program po zkušenostech s Moravskoslezským krajem, kde byl o dotace mimořádný zájem. Výměnu kotlů plánuje pro všechny kraje v České republice, konkrétně v současné době připravuje dohodu se Středočeským krajem, s nímž podepíše dohodu příští měsíc.
 
Podmínky pro všechny kraje jsou stejné. Prvotní zájem o spolupráci však musí podle ministerstva vzejít z regionální úrovně.
 
Pro severní Moravu bylo v rámci pilotního programu uvolněno celkem 100 milionů korun. Dalších až 60 milionů mohou její obyvatelé získat ve výzvě vyhlášené 1. července. Zatím bylo v kraji vyměněno přibližně 2500 kotlů.
 
Autor: ČTK