Až 20 milionů korun poputuje na výměnu kotlů v Ústeckém kraji

1. 08 2013 | Obyvatelé Ústeckého kraje, který se potýká se sníženou kvalitou ovzduší, budou moct vyměnit své staré kotle za nové ekologické. Na dvacetimilionové dotaci se stejnou částkou podílejí ministerstvo životního prostředí a Ústecký kraj. Dohodu o společném programu dnes v Praze podepsali ministr životního prostředí Tomáš Jan Podivínský a hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček.

Příjem žádostí začíná právě dnes a skončí buď vyčerpáním celkové dotace, nebo 27. září. Žádosti zájemci mohou podat na krajském úřadu. Speciální výzva je připravena pro občany postižené povodní.
 
MŽP připravilo program po zkušenostech s Moravskoslezským krajem, kde byl o dotace mimořádný zájem. Výměnu kotlů plánuje pro všechny kraje v České republice, konkrétně v současné době připravuje dohodu se Středočeským krajem, s nímž podepíše dohodu příští měsíc.
 
Podmínky pro všechny kraje jsou stejné. Prvotní zájem o spolupráci však musí podle ministerstva vzejít z regionální úrovně.
 
Pro severní Moravu bylo v rámci pilotního programu uvolněno celkem 100 milionů korun. Dalších až 60 milionů mohou její obyvatelé získat ve výzvě vyhlášené 1. července. Zatím bylo v kraji vyměněno přibližně 2500 kotlů.
 
Autor: ČTK