Bruslení na pražské Štvanici

Na pražskou Štvanici opět vyrazili Pražané s bruslemi. Na místě zimního stadionu, který byl loni kvůli špatnému technickému stavu srovnán se zemí, vyrostlo malé otevřené kluziště. Na místě nechybí ani nezbytná půjčovna bruslí a stánek s občerstvením. První letošní bruslení na známém pražském ostrově v neděli otestovaly desítky zájemců.

První bruslaři se na zledovatělé ploše objevili už krátce před 11:00. Řada z nich si nové sportoviště pochvalovala, stejně jako mrazivé, ale slunečné počasí. "Chodili jsme sem často, ještě do starého stadionu, který byl krytý a na bruslení lepší. Ale za hezkého počasí je to fajn i tady," řekla ČTK jedna z bruslařek, která na led přivedla i svého malého syna.

Provozovatelem kluziště je společnost ČKD chlazení. Smlouvu s dodavatelem město uzavřelo už před Vánocemi, v prvním lednovém týdnu se začalo se stavbou ledové plochy. Podle jednatele firmy ČKD chlazení Josefa Svobody může ledová plocha fungovat zhruba do deseti stupňů nad nulou.

"Počítáme s tím, že kluziště bude v provozu minimálně do 11. března, poté budeme případně termín upravovat podle klimatických podmínek," uvedl Svoboda. Se zájmem o veřejné bruslení na Štvanici je zatím spokojen. "Podle předchozích zkušeností očekáváme, že během období, co bude kluziště otevřeno, bude návštěvnost v řádech tisíců. Pražané jsou na bruslení na Štvanici zvyklí," dodal Svoboda.

Veřejné bruslení na ostrově je přístupné denně od 10:30 do 21:30. Vstupné se pohybuje od 30 do 50 korun na osobu. Děti do tří let mají vstup zdarma.

Památkově chráněný zimní stadion na Štvanici v posledních několika letech velmi zchátral, loni se na něm dokonce propadla střecha. Poté byl uzavřen a v květnu zbourán, což vyvolalo silnou kritiku veřejnosti i sportovních spolků.

Stadion fungoval téměř 80 let. Celkem čtyřikrát hostil MS v ledním hokeji. Českoslovenští hokejisté na něm v roce 1947 získali své první zlato. Na zdejší ledové ploše "vyrostlo" několik generací hokejistů a krasobruslařů, mimo jiné zde trénovala i slavná krasobruslařka Ája Vrzáňová. Poslední velká rekonstrukce stadionu se uskutečnila v roce 1968.

zdroj: ČTK