Češi znovu ve velkém sázejí na pátek 13., tentokrát mnohem více z domova

Současná situace kolem koronaviru se projevuje i na loterním trhu. První z letošních dvou pátků 13. již tradičně doprovází zvýšený zájem o losování Sportky a Eurojackpotu. Obava z případné nákazy však přiměla značnou část sázejících podat své tikety online namísto osobní návštěvy obchodního místa Sazky.

Lidé omezují návštěvy trafik a sází více z domova. „V tomto týdnu proběhne populární losování mimořádné Sportky na pátek 13., na který dlouhodobě evidujeme nejvíce sázek. Poprvé od zavedení možnosti vsadit si loterie na internetu přesáhl podíl podaných sázek na našem webu 25 %, průměrně vsadí Sportku online 5 až 10 % sázejících. V posledních dnech současně o několik tisíc vzrostl počet registrovaných zákazníků na herním portále Sazka.cz,“ říká Václav Friedmann, ředitel komunikace Sazky. 

Téměř 600 tisíc sázenek 

V letošním roce nás čekají hned dva pátky 13. Průměrně Češi podají okolo 300 tisíc sázenek na jedno losování Sportky. Tento počet se na pátek 13. často až zdvojnásobí. Důvodem je jednorázový zájem o hry Sazky u lidí, kteří jinak ve zbytku roku prakticky nesází. „Nepravidelní sázející také v drtivé většině případů podají plné tikety, což vede i k celkovému nárůstu tržeb,“ doplňuje Václav Friedmann. 

Největším postrachem je černá kočka

K určitému druhu pověrčivosti se v průzkumu Sazky přiznala skoro polovina Čechů. Seznamu nejobávanějších pověr vévodí přeběhnutí černé kočky přes cestu, které se bojí přes 42 % odpovídajících. Rozebíraný pátek 13. se umístil na třetí pozici hned za sedmiletým neštěstím v podobě rozbitého zrcadla. Stejně jako se lidé bojí pověr a z nich plynoucí smůly, tak věří v celou řadu talismanů a různých jevů, které jim naopak přinesou štěstí. Například 55 % Čechů potají vysloví své přání při padání hvězdy na obloze. Téměř polovina lidí se snaží odvrátit neštěstí zaklepáním na dřevo či zuby a stejné množství respondentů si schová čtyřlístek s vidinou příjemných událostí v budoucnu.   

Operace na pátek 13. jen pro odvážné

Svatba, operace, pohovor nebo také cestování letadlem – to vše jsou události, které by většina dotázaných jen nerada absolvovala v pátek s datem 13. Naproti tomu bezmála třetina Čechů považuje za dobrý nápad si v tento den vsadit Sportku. Ačkoliv je z výsledků průzkumu zřejmé, že lidé mají pátek 13. v hlavě spojený s možností neočekávaných událostí, téměř 85 % respondentů uvedlo, že jim zatím nikdy pátek 13. smůlu nepřinesl.