Česko je připraveno cvičit kurdské pyrotechniky a policisty

Česká policie je připravena poskytnout kurdským bezpečnostním silám specialisty na výcvik pyrotechniků a policistů. Po jednání s kurdským ministrem vnitra Karímem Sindžárím to dnes uvedl jeho český protějšek Milan Chovanec (ČSSD). Konkrétní nabídku policejní pomoci iráckým Kurdům, kteří bojují s extremisty z hnutí Islámského státu (IS), jim podle Chovance Česko předloží do týdne. Kurdský ministr by přivítal, kdyby Praha Irbílu poskytla také pokročilé bezpečnostní a sledovací systémy.

"Česká policie do týdne nadefinuje, jaký rozsah této pomoci můžeme poskytnout. Jedná se především o naše specialisty, a to v oblasti pyrotechnické ochrany a naše specialisty pro výcvik kurdské policie jako takové. Tam kolegové z Kurdistánu cítí svoji potřebu a cítí, že by jim mohla česká policie pomoct," uvedl Chovanec. Se Sindžárím se shodl, že IS v současnosti představuje vážné nebezpečí nejen pro Irák a Střední východ, ale pro celou mezinárodní komunitu.
 
"Věřím, že Česká republika může sehrát důležitou roli v tom, že nám poskytne technologicky pokročilé bezpečnostní systémy, sledovací systémy a zařízení a že pro nás také otevře kurzy především pro příslušníky bezpečnostních sil v různých oborech," přiblížil Sindžárí požadavky autonomního Kurdistánu.
 
Chovanec nechtěl předjímat, zda bude česká policie schopna všechna přání Kurdů vyplnit. "Nechceme tady slibovat těšínská jablíčka, která by pak nebyla," poznamenal ministr. Specialisty na výcvik pyrotechniků a policie je ale podle něj Česko určitě připraveno nabídnout.
 
Česká vláda už na konci srpna schválila darování munice Kurdům v hodnotě 41 milionů korun. Celkem jde o 500 tun materiálu, konkrétně o deset milionů nábojů pro útočné pušky Kalašnikov, osm milionů nábojů do kulometů, 5000 nábojů pro pancéřové pěsti a stejné množství ručních granátů. První část této zásilky by měla do Iráku zamířit ve čtvrtek. Česko s Iráčany jedná také o prodeji letounů L-159 nebo automobilů Tatra, v ČR by se rovněž měli cvičit tamní piloti.
 
zdroj: ČTK