Cítíte se uvězněni ve svém bytě?

Současná nelehká situace klade vysoké nároky na naše fyzické i duševní zdraví. Zvlášť pokud patříme mezi ty, kteří tráví většinu svého času doma – ať už v karanténě nebo na home office – a ven se koukáme pouze z oken svého bytu. Jsme tak sice chráněni před koronavirem, ale dlouhodobý pobyt v uzavřeném domácím prostředí je sám o sobě hodně náročný, a navíc nám ho může znepříjemnit tzv. syndrom nezdravých budov. Ten způsobuje řadu zdravotních obtíží, a proto je velmi důležité, abyste si doma vytvořili co nejkvalitnější prostředí. Pár tipů, jak na to, vám poradí developerská společnost JRD, která se specializuje na výstavbu zdravého bydlení.

Většinu času trávíme uvnitř, v našich domovech nebo v kancelářích, a tak je velmi znepokojivé, že syndromem nezdravých budov trpí podle Světové zdravotnické organizace až 85 % obyvatel Evropy a USA. A v současnosti se kvůli nezbytné izolaci tento podíl ještě zvyšuje. Nezdravé domy propouštějí podlahami a stěnami hluk, nemají vyřešené dostatečné větrání, v interiérech bývá buď velká vlhkost, nebo naopak příliš suchý vzduch, potýkají se s malým přísunem denního světla. „Tyto nedostatky mají vliv na naše zdraví. Trpíme pak mnoha potížemi od únavy, ospalosti, bolestí hlavy přes škrábání v krku, pálení očí, vysoušení sliznic až po vážnější chronické problémy dýchacích cest či alergie. Proto je opravdu důležité, abychom prostředí svého domova, kde jsme teď uzavření, co nejvíce vylepšili. A i když nebydlíte v moderním zdravém domě, můžete pro to udělat spoustu věcí sami,“ radí Jan Řežáb, majitel společnosti JRD.

Musí se vaše děti učit? Poskytněte jim dostatek přirozeného světla. Stačí jen přestěhovat pracovní stůl na vhodnější místo k oknu. Určitě pomůže plné vytažení žaluzií a umytí oken. Následují po výuce hlučné dětské hry, kterými se se sousedy navzájem rušíte? Zkuste byt odhlučnit. Utěsněte dveře těsnící páskou, ke stěně od sousedů přesuňte skříň či knihovnu. Venkovní ruch dobře odcloní těžké závěsy pro lepší spánek. Cítíte se podráždění a unavení, děti usínají nad úkoly? Otevřete si na chvíli okno a nadýchejte se čerstvého vzduchu. Pravidelné intenzivní větrání dodržujte každou hodinu až dvě, protože v zaplněném bytě bude vydýchaný vzduch raz dva. Vyvětrejte si i po koupání, aby se vám doma nedržela vlhkost. Trápí vás naopak suchý vzduch, jenž vás dráždí ke kašli? Stáhněte topení. Máme sklony k přetápění, ale v interiéru stačí mít 20-22 °C. Pomůže také zvlhčení prostoru, třeba mokrou utěrkou přes topení. Chcete doplnit vitamíny a minerální látky? Začněte na balkoně či předzahrádce pěstovat vlastní bylinky nebo zeleninu. Potřebujete nové kousky nábytku, který si dnes snadno pořídíte online? Zjistěte si, zda neobsahuje formaldehyd. Není to těžké. Základní kroky ke zdravějšímu vnitřnímu prostředí zvládne učinit opravdu každý z nás. Další užitečné rady najdete v například v Průvodci zdravého bydlení od JRD.

„Současný vývoj nám ukazuje, jak je náš globální svět v mnoha ohledech neskutečně křehký. Zároveň nám ale přináší řadu poučení a zdokonalení v různých oblastech. Snad nastal i ten pravý čas si uvědomit, jak je aspekt zdravého vnitřního prostředí důležitý. Kvůli zdraví bychom ho neměli podceňovat ani v běžném životě, v takovýchto situacích se ukáže jako neocenitelná výhoda. Při koupi nového bytu nebo při rekonstrukci stávajícího tak rozhodně pamatujte na to, aby vaše bydlení bylo zdravé. Vždyť v interiérech většina z nás tráví 90 % svého času. Dnes možná i více,“ doporučuje Jan Řežáb.