ČP: Nezabezpečené jízdní kolo zmizí v průměru do dvou hodin

Nezabezpečené jízdní kolo ukradnou zloději v průměru za necelé dvě hodiny. Vyplývá to z průzkumu České pojišťovny, která umístila poblíž center 14 měst ČR nezabezpečené jízdní kolo. Nejrychleji "zmizelo" jízdní kolo v Hradci Králové, a to za pouhé čtyři minuty. Naopak v Českých Budějovicích, Jihlavě a Pardubicích zůstalo kolo bez povšimnutí.

Česká pojišťovna umístila nezabezpečené jízdní kolo ve 14 vybraných městech v rámci projektu Bez kola. Cílem projektu je formou nadsázky poukázat na stále se zvyšující počet krádeží kol a také upozornit na možnosti jejich pojištění. Po celou dobu kola sledovala skrytá kamera, jejíž reálné záběry z místa činu je možné získat na adrese www.bezkola.cz. Zároveň s kamerou pak stopky měřily, za jak dlouho bude kolo ukradeno.

Zatímco ve většině ostatních měst lidé na kola reagovali minimálně pohledy či hlasitým komentováním situace, v Českých Budějovicích či Jihlavě odložené kolo žádné zvláštní emoce podle pojišťovny nevyvolalo. V Pardubicích pak kolo upoutalo pozornost zaměstnance pošty, ale prý pouze proto, že mu stálo v cestě při vybírání schránky.

"Zatímco u celé řady jiných měst bylo možné před samotnou krádeží sledovat jisté plánování nebo váhání, v Hradci Králové se jednalo o rychlou a spontánní akci. Muž, který šel okolo, si všiml nezamčeného kola, jednoduše ho vzal a odjel na něm," uvedl Jan Marek z České pojišťovny.

Další unikátní situace pak vznikla v Brně. Tam zdánlivě opuštěné kolo zaujalo skupinu dětí a jedno z nich povzbuzované druhým se nakonec kola "ujalo". "Z celé situace přitom bylo zřejmé, že si uvědomují vážnost svého jednání," uvedl Marek.

Organizovaně pak bylo kolo ukradeno v Karlových Varech či Plzni. V obou městech se kol zmocnily organizované skupinky, které před samotným činem důkladně prozkoumaly jak samotné kolo, tak jeho okolí.

Loni řešila policie na území ČR téměř 8000 krádeží kol. Pojišťovna k tomu uvedla, že téměř 90 procent lidí vůbec netuší, zda a jak si lze kolo pojistit.

Tři neukradená kola věnuje Česká pojišťovna na dobročinné účely.

MěstoZa jak dlouho bylo kolo ukradeno?
České Budějovicekolo nebylo ukradeno
Jihlavakolo nebylo ukradeno
Pardubicekolo nebylo ukradeno
Hradec Králové4 minuty
Brno26 minut
Liberec41 minut
Ostrava52 minut
Praha1 hodina
Kladno1 hodina 18 minut
Zlín1 hodina 46 minut
Karlovy Vary2 hodiny 25 minut
Ústí nad Labem3 hodiny 20 minut
Plzeň4 hodiny 45 minut
Olomouc4 hodiny 55 minut

Zdroj: Bezkola.cz

Autor: ČTK