Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Čtyři nemocnice od státu, včetně Homolky, převezme Praha

22. 03 2012 | Praha má převzít od státu čtyři velké nemocnice: Homolku, Bulovku, Thomayerovu a podolskou porodnici. Shodli se na tom primátor Bohuslav Svoboda (ODS) a ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). O dohodě v úterý informovali novináře.

Záměr kritizoval středočeský hejtman David Rath (ČSSD) i šéf sněmovního zdravotního výboru Boris Šťastný (ODS), který chce o plánu jednat s premiérem. Rath, Šťastný i koaliční Věci veřejné vidí za převodem snahy o privatizaci lukrativních zdravotnických zařízení.

"Zažíváme historickou chvíli. Jde o zcela nový pohled, Praha se hlásí k tomu, že je zároveň kraj, který má i nadkrajské působení," řekl primátor. Připomněl, že Praha dosud nemohla zajišťovat zdravotní péči o své obyvatele, protože nemá ve správě žádnou nemocniční síť.

Nově se v hlavním městě budou doplňovat univerzitní nemocnice, které vzniknou ze tří pražských fakultních nemocnic, a holding čtyř nemocnic ve správě Prahy. "Soustředěním péče pod jednu hlavičku můžeme dosáhnout toho, že péče bude efektivní, ekonomicky výhodná a prospěšná pro občany hlavního města," shrnul primátor s tím, že holding může třeba výhodněji nakupovat léky či zdravotnický materiál.

Primátor i ministr potvrdili, že záměr na převod čtyř nemocnic do majetku a správy Prahy a vznik metropolitní sítě má podporu premiéra i ministra financí, byl projednán v ODS i TOP 09. S tím nesouhlasí Šťastný, který je i pražským zastupitelem a v minulosti vedl pražskou ODS. Podle něj dosud "nikdo nebyl o takto rozsáhlém převodu tak velkého majetku" informován a žádná diskuse ve straně, na magistrátu či ve sněmovně se neodehrála. "Mám pochybnosti, že jde o podivný promyšlený plán jak vyvést lukrativní zařízení přes hlavní město z majetku státu," uvedl Šťastný. Podle něj je za záměrem zájem o privatizaci Homolky.

Šťastný tvrdí, že se dosud debatovalo jen o přeměně Bulovky na metropolitní nemocnici. Dodal, že dnešní návrh ho zaskočil a nemá žádnou oporu v programovém prohlášení vlády či pražských dokumentech. Také podle poslance VV Michala Babáka se věc v koalici neprojednávala a není v jejím programovém prohlášení. Babák míní, že záměr se dá pochopit u Bulovky, kde má Praha majetek. "U ostatních nemocnic, které vykazují jednoznačně zisk, to nechápeme. Vážně se domníváme, že dochází k vývodu tohoto majetku do komerční sféry," řekl Babák.

Středočeský hejtman označil rozhodnutí o převodu čtyř zařízení na město za šokující. Také podle něj je to příprava na privatizaci. "Není jediný racionální důvod, proč by stát měl darovat tato významná pracoviště a převést je na město, které na to nemá peníze," uvedl Rath. Podotkl, že se jedná o specializovaná pracoviště se špičkovou péčí, která neslouží jen obyvatelům Prahy, ale i lidem z regionů.

Podle primátora by mělo být jasné zhruba do tří let, zda si Praha nemocnice ponechá, nebo do nich pustí soukromý kapitál jako jiné kraje. Svoboda si myslí, že když se podaří vyvážit poměr akutní a následné péče, z nichž první ve městě přebývá a druhá chybí, využije město nynější síť "v plném rozsahu".

Ministr doplnil, že pro pacienty, kteří jezdí do specializovaných pražských pracovišť a do center z celé republiky, nebude převod na Prahu znamenat žádný problém. Například ve Fakultní nemocnici Motol je kardiocentrum pro děti z celých Čech, zůstane jim dostupné i jako součást univerzitní nemocnice, ve kterou se Motol změní. Podobně infekční klinika na Bulovce bude sloužit celé republice a vyučovat se na ní budou medici ze všech tří pražských lékařských fakult. Podle ministra má Praha největší náklady na zdravotní péči, získané rezervy lze využít pro zlepšení péče i rozšíření následné péče.

Převod nemocnic je součástí nového generelu pražského zdravotnictví. Předcházet mu má půlroční studie proveditelnosti a zřejmě i změny zákonů. Předání všech nemocnic se má uskutečnit naráz. Nový generel vymezuje rámec spolupráce mezi hlavním městem a státem. Praha tak bude své zdravotnictví ovlivňovat, zatím jen přispívá na pohotovosti a záchrannou službu. Zřizuje i několik menších zařízení.

Přípravy nové koncepce začaly debatami o přeměně Bulovky, která letos spolu s Thomayerovou nemocnicí ztratily přídomek fakultní, na metropolitní nemocnici. Převod jediného zařízení by ale prý byl spojen s velkými náklady a město se nemohlo dohodnout s ministrem, kdo je ponese. Debata vyústila v to, že Praha dostane čtyři nemocnice, finanční přínosy a ztráty se tím vyrovnají.

Nemocnice Na Homolce se specializuje na komplexní péči o pacienty s onemocněním či poraněním nervového systému a s onemocněním srdce a cév. Vlastní v Česku jediný Lexellův gama nůž. Nemocnice Na Bulovce poskytuje základní i specializovanou diagnostickou a léčebnou péči, celorepublikovou působnost mají například infekční klinika, AIDS centrum, Ústav radiační onkologie či ortopedická klinika.

Thomayerova nemocnice poskytuje základní i specializovanou péči, zaměřuje se hlavně na pediatrické obory, traumatologii, onkologii a pneumologii. Ústav pro péči o matku a dítě má komplexní péči v těhotenství a u porodu. Je v něm špičkové perinatologické centrum i péče o rizikové novorozence s nízkou porodní hmotností.

zdroj: ČTK 

Diskuse

 
.
Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO
 
Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO