Do pražské zoo přivezli samce slona indického, má rozšířit chov

Do pražské zoologické zahrady v noci z Berlína převezli jedenatřicetiletého samce slona indického jménem Ankhor. Měl by pomoci rozšířit zdejší chov. ČTK to řekl ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. Návštěvníci nového slona uvidí nejspíš příští týden.

Ankhor, který nahradí samce Mekonga, se narodil v Barmě a dosud zplodil 11 potomků. Na cestu ho chovatelé utlumili, aby ho mohli dostat do přepravního boxu. Do pražské zoo zvíře vážící 3,8 až čtyři tuny přivezl speciálně upravený kamion kolem druhé ráno. Jeřáb ho pak ráno v přepravním boxu přeložil na dvůr u slonince, se slonicemi bude zatím v kontaktu jen přes mříže. "Ven by mohl chodit nejspíš už příští týden," řekl Bobek.
 
Pražská zoo hledala vhodného samce pro svůj chov kvůli slonicím, které jsou už ve věku, kdy by měly mít první slůně. Chtěla získat samce z Ostravy, to se ale nepodařilo. Ankhora do Prahy předala berlínská zoologická zahrada.
 
V pražské zoo tak nyní budou dva samci slona indického, podle Bobka se ale nesmějí potkat. Mekong, který za celý život zplodil jediného potomka, by se měl v budoucnu přesunout do chovu do Řecka ke skupině mladších samců.
 
Pražská zoo chová slony 80. let, včetně obou samců má nyní osm těchto zvířat. Loni se jí slony poprvé v její historii podařilo rozmnožit, v únoru se narodila sloní samička Sita. Pro oblíbené chobotnatce pražská zoo loni otevřela nový komplex Údolí slonů, který spolu s pavilonem hrochů vyšel na půl miliardy korun.
 
zdroj: ČTK