Držitele Českých lvů vyhlásí akademici v sobotu v Rudolfinu

Večer pod režijním vedením Michala Čecha za supervize režiséra Jana Svěráka s moderátorkou Lucií Výbornou a vystoupení prezentující velmi netradičně vážnou muziku. Takové má být podle Iva Mathé z České filmové a televizní akademie (ČFTA) sobotní předávání výročních cen Český lev v pražském Rudolfinu. 

Nejvíce nominací (15) má film Andrey Sedláčkové o zneužívání dopingu v socialistickém sportu nazvaný Fair Play. Za ním se umístily Krobotův debut Díra u Hanušovic, sociální drama Cesta ven Petra Václava a Svěrákova pohádka Tři bratři. Celkem 123 akademiků ve 22. ročníku těchto ocenění vybíralo ze dvaatřiceti hraných snímků a 23 dokumentů uvedených do kin v roce 2014. Zmíněné čtyři filmy jsou nominovány ve všech hlavních kategoriích, tedy za nejlepší film, režii i scénář. O Českého lva s nimi bude bojovat celovečerní debut herce Jiřího Mádla Pojedeme k moři. 
    
Naději na cenu za nejlepší dokument mají snímky K oblakům vzhlížíme (režie Martin Dušek), Magický hlas rebelky (Olga Sommerová), Olga (Miroslav Janek), Století Miroslava Zikmunda (Petr Horký) a Život podle Václava Havla (Andrea Sedláčková). 
    
Mezi nominovanými tituly jsou dále například Andělé všedního dne Alice Nellis, Jak jsme hráli čáru Juraje Nvoty, Pohádkář Vladimíra Michálka a Krásno Ondřeje Sokola. Z hereček mají naději na ocenění Klára Melíšková, Klaudia Dudová, Tatiana Vilhelmová, Judit Bárdosová, Tatiana Pauhofová, Zuzana Bydžovská, Mária Ferencová Zajacová, Lenka Krobotová, Aňa Geislerová a Eva Josefíková. Z herců byli nominováni Bolek Polívka, Ivan Trojan, Roman Luknár, Milan Lasica, Ondřej Nosálek, Jaroslav Plesl, Igor Bareš, Ondřej Vetchý, Karel Roden a Matěj Hádek. 
    
Zatímco v Cenách české filmové kritiky zabodovalo sociální drama Cesta ven, dá se očekávat, že akademici upřednostní snímek Fair Play, který ostatně ČFTA navrhla i k nominaci na Oscara. 
    
Na večeru v Rudolfinu bude kromě vítězů v jednotlivých kategoriích vyhlášen i držitel ceny za mimořádný přínos české kinematografii. V posledních letech ji získali scenárista Vladimír Körner, architekt Karel Černý, herec Josef Somr, scenárista a herec Zdeněk Svěrák a herečka Jana Brejchová. 
    
Vyhlášen bude i držitel ceny Magnesia za nejlepší studentský film. Výzkum, který si tato firma nechala zpracovat jako generální partner Českých lvů, ukázal, že nejoblíbenějším domácím snímkem jsou Hřebejkovy Pelíšky. Jako nejoblíbenější filmová herečka z výzkumu vzešla Jiřina Bohdalová, z herců zabodoval Ivan Trojan. Co do oblíbenosti jsou na dalších místech Libuše Šafránková a Simona Stašová, z jejich kolegů pak Karel Roden a Miroslav Donutil. Sběr dat proběhl na přelomu ledna a února prostřednictvím internetového dotazování na online panelu agentury STEM/MARK. Vzorek 513 respondentů byl reprezentativní pro populaci ve věku od 15 do 60 let. 
 
zdroj: ČTK