Festival Letní Letná nabídne české, světové i pražské premiéry

Letošní 11. ročník Mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná, který se uskuteční od 17. srpna do 2. září na pražské Letné, nabídne řadu premiér - českých, světových i pražských. Jako hlavní hvězda přijede jeden z nejúspěšnějších souborů festivalové historie Cirque Trottola, který zde uvede českou premiéru nejnovějšího představení Matamore. Novináře o tom dnes informoval ředitel festivalu Jiří Turek.

"Představení Cirque Trottola vzniklo ve spolupráci s dalším velkým jménem francouzského nového cirkusu, souborem Petit Théâtre Baraque. Výsledkem je fantaskní cirkus s křehkými a burleskními klauny a akrobaty, kteří žonglují či létají vysoko ve vzduchu, jakoby popírali zákony gravitace. Je to představení veselé i smutné, drsné i dojemné, je to hluboce lidské, je to cesta k samotnému srdci nového cirkusu i diváků," uvedl Turek.
 
Jak vypadá interakce nového cirkusu a živé hudby v podání Ivy Bittové ukáže ve světové premiéře kanadsko-francouzsko-belgický soubor La Compagnie du Poivre Rose složený z mladých herců a akrobatů. "Základnu našli v Belgii a pro svůj záměr získali jak Ivu Bittovou, tak i řadu koproducentů - jedním z nich je právě náš festival," sdělil Turek.
 
Extrémní podobu nového cirkusu nabídne v české premiéře další francouzský soubor Cirque Inextremiste, jehož představení Extremités je založeno na akrobacii na konstrukcích z prken, železa a propanbutanových láhví. Vzhledem k tomu, že jeden z vystupujících je autentický vozíčkář, nabídne představení i drsný humor.
 
Vítězové prvního ročníku televizní soutěže Česko Slovensko má talent, akrobatické duo DaeMen, přijdou s novým divadelně-akrobatickým projektem Loser(s), ke kterému přizvali choreografa Jarka Cemerka. "Inspirací představení se stala báseň o lásce, kdy jeden miluje víc než ten druhý," podotkl akrobat Petr Horníček,
 
Poprvé na Letní Letné bude uvedeno audiovizuální představení Pantokine souboru Cirque Garuda, které spojuje prvky akrobacie, experimentálního žonglování, tance s interaktivní projekcí a videomappingem. Pro první pražské uvedení nejnovějšího představení Dolls si Letní Letnou vybral také soubor Cirk La Putyka. Inscenace s mezinárodním obsazením spojuje nový cirkus, akrobacii, práci s loutkami a předměty, moderní technologie i film.
 
Letní Letnou oživí řada open air představení přístupných zdarma: například divadlo Vosto5 s představeními Souboj Titánků a Stand'artní kabaret, Divadlo Continuo s pohybově-výtvarnou inscenací U zdi, Décalages s představením DeFACTO®, soubor Buchty a loutky s třetí částí čtyřdílného cyklu inspirovaného americkými horory a sci-fi filmy Čelisti reloaded a Teatrotoč s podívanou s loutkami pro děti Pozooor, vlllllk. Více informací na www.letniletna.cz.
 
zdroj: ČTK