Hradní stráž oslavila 96. výročí své existence

Hradní stráž dnes na Pražském hradě oslavila 96. výročí své existence. Slavnostního nástupu se zúčastnil prezident Miloš Zeman. Vojákům poděkoval za jejich práci a vyjádřil přání, aby v Hradní stráži nalezli jako výraz úcty uplatnění novodobí veteráni ze zahraničních misí.

Nástup měl symbolicky připomenout historii Hradní stráže. Kromě vojáků v současných uniformách proto byly na prvním hradním nádvoří k vidění legionářské stejnokroje, které odkazovaly k počátkům strážní jednotky. V legionářských uniformách byla oblečena i trojice jezdců na koních z kladrubského hřebčína, kteří na nádvoří přivezli historickou standartu prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka.
 
Hradní stráž byla založena na začátku prosince 1918, tedy několik týdnů po vyhlášení samostatného státu. V prvních dnech samostatné republiky ostrahu Hradu zajišťovali členové Sokola.
 
Prezident Zeman mimo jiné vyzdvihl pomoc členů Hradní stráže při loňských povodních. Řekl také, že chce věřit, že v řadách jednotky budou nalézat místo veteráni z Afghánistánu. To by považoval za výraz úcty k nim. Nyní u Hradní stráže slouží asi 30 vojáků, kteří mají za sebou nasazení v misích na Balkáně, v Iráku a v Afghánistánu.
 
Hradní stráž tvoří 610 vojáků a 43 občanských zaměstnanců. Podílí se na čestném hlídání vchodů do Hradu i na ostraze zahrad a nádvoří nebo zámku v Lánech. Čestná jednotka také doprovází slavnostní akty, které se na Pražském hradě konají. Jednotka je podřízena Vojenské kanceláři prezidenta a velí ji Radim Studený.
 
Deník Blesk dnes napsal, že vojáci Hradní stráže, kteří hlídali jednu ze vstupních bran do Pražského hradu, vzdali hold procházejícímu prezidentovu kancléři Vratislavu Mynářovi. Takový akt ale podle předpisů náleží pouze vysokým ústavním činitelům, členům vlády, vyšším důstojníkům a oficiálním hostům prezidenta. Podle novin se v zákulisí Hradu mluví o tom, že Mynář sám o vzdávání holdu požádal.
 
Kancléř to odmítl, takové nařízení podle něj neexistuje a nikdy o něco podobného nežádal. "To, jestli mi vzdávají hold, je jejich záležitost," řekl ČTK. Považoval to prý za určitý projev úcty a nepřišlo mu to nikdy natolik významné, aby si kvůli tomu stěžoval.
 
zdroj: ČTK