Jak ochránit byt před zloději?

Odborník na zabezpečení Ivan Pavlíček ze společnosti NEXT odpovídá na nejčastější dotazy týkající se zabezpečení domácnosti.  

Jak nejlépe zabezpečit byt proti zlodějům?

Podle polohy bytu se až 90 % vloupání uskutečňuje přes vstupní dveře, menší množství okny a balkóny (v nižších podlažích a pod střechou). Proto jsou základem každého zabezpečení kvalitní certifikované bezpečnostní dveře. Pokud bydlíte v bytě, kde jsou reálně ohrožena i okna, je třeba použít mříže či bezpečnostní fólie. Pro úplný klid je optimální elektronický zabezpečovací systém, který vhodně doplní mechanické zabezpečení.

Je vhodné pořídit na vstupní dveře dílčí oplechování zámku a instalace závor?

Dílčí „vylepšování“ dveří rozhodně nedoporučuji, neboť jen bezpečnostní dveře skutečně odstraní všechna slabá místa vstupu. Přídavnými systémy vstupní dveře ještě více oslabujete. Pevnost řetězu je totiž dána pevností jeho nejslabšího článku a nalezení slabiny na různě záplatovaných dveřích trvá bytařům pár minut.

Co znamenají bezpečnostní kategorie dveří?

Bezpečnostní kategorie definované novou evropskou normou obsahují 6 kategorií. Výrobky nižších kategorií (1. a 2.), jsou sice levnější, ale jejich faktická odolnost je mizivá. Obvykle je lze otevřít během pár minut obyčejným šroubovákem. Skutečné bezpečnostní dveře začínají od 3. bezpečnostní třídy. Pro soukromé či firemní objekty je obvykle maximem 4. bezpečnostní třída. Výrobky 5. a 6. kategorie jsou používány pro speciální aplikace strategického významu (elektrárny, banky, vojenské objekty apod.).

Jak poznám kvalitní bezpečnostní dveře?

Zjistěte si reference, dejte na doporučení. Kvalitní bezpečnostní dveře jsou vždy tuhé kovové konstrukce, s celoplošným plechovým krytím, ocelovou kostrou a rozvorovým systémem. Dveře jsou obvykle zajištěny v deseti až dvaceti bodech a jsou vybaveny kvalitní bezpečnostní vložkou odolnou proti odvrtání, vyhmatání planžetou, vibračním planžetám i metodě SG. Vlastní dveře jsou rovněž vybaveny speciální ochranou vložkou a zámkem. Moderní bezpečnostní dveře musí splňovat nejen nejpřísnější technická, ale i estetická kritéria. Samozřejmě musejí mít i příslušné certifikáty a atesty.

Je velký rozdíl v bezpečnostních dveřích na míru a klasických hobbymarketových dveří?

Pokud chcete skutečně kvalitní bezpečnostní dveře, volte dveře na míru.  Při boji s bytaři jsou totiž milimetry přesnosti rozhodující pro to, jaké nářadí bude moci zloděj použít. Všichni víme, jak rovné a pravoúhlé jsou naše byty a domy, rovně zazděné zárubně jsou skutečnou raritou a odchylky někdy činí i několik centimetrů. Je proto téměř nezodpovědné instalovat tak zásadní výrobek, jako jsou bezpečnostní dveře bez předchozího zaměření a výroby na míru.