Jakou zvolit anténu? Je při přechodu tv vysílání na DVB-T2 nutná změna?

S přechodem pozemního televizního vysílání ze standardu DVB-T na DVB-T2, jehož přínosem je kodek H265/HEVC nadešel i čas nutných změn. Staré DVB-T set-top boxy a televizory si s novým standardem neporadí, a tak je nutná jejich výměna nebo v případě TV dokoupení nového DVB-T2 set-top boxu. Jak je to ale s anténami? Budete potřebovat novou? Z hlediska samotného principu vysílání není potřeba antény měnit, ale existuje několik pádných důvodů, proč tak učinit. A v některých lokalitách se špatnou prostupností signálu k tomu budete přinuceni.

I když je vysílání DVB-T2 z většinového hlediska rozhodně přínosem, přináší s sebou i některé nevýhody, protože je náročnější na kvalitu příjmu. Dochází totiž obvykle ke snížení FEC (metoda protichybového zabezpečení signálu), ochranného intervalu (GI) a vyšší modulaci. Zatímco parametry pro DVB-T byly 64 QAM, FEC 2/3 a GI 1/4, přechodové sítě či chcete-li multiplexy (tak je označeno vysílání DVB-T2, protože k úplnému vypnutí dojde až v roce 2020) pracují s parametry 256QAM, FEC 3/4, GI 1/8 (PS11,13) nebo 256QAM, FEC 2/3, GI 1/8 (PS12). Změny těchto parametrů ovlivňují schopnost opravit poškozený signál a zvyšují citlivost na rušení. Tím může být například signál mobilního LTE v sousedním pásmu 700 Mhz. Pozornost byste měli tedy především věnovat venkovním pasivním anténám, kde je vhodné využívat antény, které v pásmu 470–694 Mhz přinášejí vyšší zisk, jakou je venkovní odolná anténa Sencor SDA 611 se zabudovaným LTE filtrem a ziskem 12 dB nebo Sencor SDA 612 s LTE filtrem a maximálním ziskem 10 dB, které jsou schopny zachytit signál až ve vzdálenosti 80/95 km od vysílače.  Pokud se nacházíte v lokalitě s nízkou úrovní signálu, kdy například se současnou anténou již signál DVB-T2 nezachytíte nebo se ukazují pouze artefakty, můžete sáhnout po anténě Sencor SDA 640 se ziskem 16 dB, při jejímž návrhu se počítalo se 120 km vzdáleností od vysílače.

Složitější situace může v případě příjmu DVB-T2 nastat, pokud bydlíte v bytovém domě a pro příjem dosud využíváte společnou televizní anténu (STA). Staré STA je nutné doplnit o nové kanálové vložky. Může se ovšem stát, že k tomu již nebude z nějakého důvodu vůle, a tak bude nutné zvolit individuální řešení v podobě pokojové antény.

Dobře poslouží třeba speciálně navržená anténa pro příjem digitálního pozemního vysílání Sencor SDA 320, která může být napájená pomocí adaptéru, který je součástí balení nebo přímo koaxiálním kabelem ze set-top boxu. Anténa přináší zisk 20 dB, a i díky zabudovanému LTE(4G) filtru se hodí i do hustých aglomerací. Pro situace, kdy používáte pokojovou anténu v blízkosti vysílače a plný výkon zesilovače by mohl vést i k jeho zahlcení, zvolte anténu s nízko-šumovým ze silovačem s plynulou regulací výkonu, jakou je i Sencor SDA 102.

Pokud si nejste jisti, odkud vlastně signál zachytávat, najít vhodný vysílač a směrování antény vám může pomoci mapa na webu ČTÚ. Stačí zadat adresu a na mapě se zobrazí až 5 spojnic k vhodným vysílačům. Po najetí na spojnici se objeví informace o vysílači, jako je jeho vzdálenosti nebo azimut a po kliknutí na spojnici se vlevo ukáže i terénní profil.