Již sedm lidí zemřelo na otravu metylu, další jsou v kritickém stavu

Na otravu metylalkoholem už zemřelo sedm lidí. Více než dvacet dalších je hospitalizováno v nemocnicích. Řada z nich je v kritickém stavu, lékaři je udržují v umělém spánku a nejspíš budou mít trvalé následky. Situací se bude ve středu zabývat i vláda, premiér Petr Nečas chce od ministrů zdravotnictví, vnitra a zemědělství slyšet informaci o přijatých opatřeních, která by měla zabránit dalším úmrtím.

Zatím poslední obětí je osmadvacetiletá žena z Frýdecko-Místecka. Šedesátiletý muž, se kterým žena zřejmě popíjela, leží v kritickém stavu ve třinecké nemocnici. Celkem je v nemocnicích na severu Moravy a ve Slezsku kvůli otravě metylalkoholem devět pacientů. Zdravotní stav jedné pacientky lékaři označili za beznadějný. Jeden odmítl hospitalizaci, léčil se doma sám a docházel pouze na kontroly. Tři lidé v kraji zemřeli.

Dva lidé dnes zemřeli na Přerovsku. Pětačtyřicetiletý muž v přerovské nemocnici, v ubytovně v Oseku nad Bečvou byla nalezena jedenadvacetiletá žena. Třiasedmdesátiletý muž z Brodku u Přerova bojuje o život, žena ze stejné vesnice je ve vážném stavu. O situaci bude ve středu mimořádně jednat Bezpečnostní rada Olomouckého kraje.
 
Osmatřicetiletý muž z Příbramska v pondělí zemřel ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. Do nemocnice prý přišel pozdě, selhaly mu ledviny a játra. Ve velmi vážném až kritickém stavu je stále pětašedesátiletý pacient v příbramské nemocnici.
 
Ve zlínské Baťově krajské nemocnici leží po otravě metanolem už čtyři lidé. Osmačtyřicetiletý a osmapadesátiletý muž jsou v kritickém stavu a v umělém spánku. Osmapadesátiletá žena není v ohrožení života. Odpoledne nemocnice přijala intoxikovanou dvaašedesátiletou ženu s poruchami vidění. Policisté také zjišťují příčinu úmrtí jednašedesátileté ženy, kterou našli dnes ráno v jejím bytě na sídlišti Jižní Svahy mrtvou. Podle svědků pila v pondělí večer alkohol. O tom, zda její smrt způsobil metylalkohol, rozhodne pitva.
 
Zlínská radnice dnes v poledne informovala přes varovný informační systém o otravách a varovala před konzumací alkoholu neznámého původu, rozlévaného i v lahvích, zejména vodky a tuzemáku. Strážníci také jezdí po městě v autech a lidi varují megafony.
 
Na jihu Moravy se kvůli množícím případům otrav jedovatým alkoholem sejde krajský krizový štáb. Jeho členové se budou radit zejména o postupech při informování obyvatel. V regionu leží dva muži ve velmi kritickém stavu.
 
Premiér Petr Nečas (ODS) bude od ministrů zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09), vnitra Jana Kubiceho a zemědělství Petra Bendla (ODS) ve středu na jednání vlády žádat informaci o tom, jaká opatření přijali, aby zamezili dalším tragickým úmrtím lidí na otravu metylalkoholem. Podle ČSSD by v souvislosti s otravami metylalkoholem měli rezignovat ministři financí, zemědělství, průmyslu a obchodu a zdravotnictví.
 
Ministerstvo zdravotnictví chce zakázat v připravovaném zákoně o ochraně před škodami způsobenými návykovými látkami prodej alkoholu na stálých tržištích. V nejpřísnější variantě by tvrdý alkohol byl k dostání jen v kamenných obchodech.
 
První zpráva o otravách metylalkoholem se objevila 6. září. Karvinská policie tehdy oznámila, že dva lidé (devětapadesátiletá žena a o tři roky starší muž) v Havířově zemřeli zřejmě na otravu metylalkoholem.
 
zdroj: ČTK