Legalizace marihuany k léčbě je ve Sněmovně

Před závěrečným schvalováním je ve Sněmovně novela, která legalizuje využívání marihuany k léčebným účelům. Poslanci navrhli provést v předloze ve včerejším druhém čtení jen drobné změny. Dolní komora by o ní mohla rozhodnout příští týden.

Lidé si budou moci konopí koupit patrně na elektronický lékařský předpis, aby nebylo možné je zneužívat. Marihuanu je možné využívat například při zmírnění příznaků rakoviny, roztroušené sklerózy nebo atopického ekzému. Předloha neznamená legalizaci této drogy ani legalizaci pěstování konopí pro léčebné účely doma, jak po tom volají aktivisté.

O smyslu novely včera opět zapochyboval jen Boris Šťastný (ODS). Přibude podle něho nová administrativa, ovšem stále bude levnější pořídit si konopí nelegálně. Šťastný se obává také tlaku, aby se marihuana dostala do systému veřejného pojištění. Výdaje by byly v případě výpočtu podle nizozemských cen podle něho více než miliarda korun ročně. Podle jednoho z předkladatelů Pavla Béma by ale marihuana mohla v některých případech nahradit ještě dražší přípravky.
 
Sněmovna bude poslaneckou předlohu schvalovat podle včerejšího rozhodnutí ve znění pozměňovacího návrhu zdravotnického výboru. Droga k léčebným účelům by se měla nejprve dovážet. Až po roce budou moci vstoupit na trh domácí pěstitelé, aby měl Státní úřad pro kontrolu léčiv čas na přípravu. Ústav bude například vydávat licence pěstitelům a organizovat výběrové řízení na nákup marihuany.
 
Jiří Rusnok (LIDEM) navrhl, aby ve druhém kole tendru měla nabízená cena drogy mezi kritérii tříčtvrteční váhu místo poloviční. Mohlo by to podle něho vést ke zlevnění marihuany. Stejného cíle chce dosáhnout Jan Bureš (ODS) novým ustanovením, podle kterého by pěstitelé mohli drogu po udělení licence také exportovat.
 
Bureš odhaduje, že marihuana přijde jednoho pacienta zhruba na 9000 korun měsíčně. Schválením jeho návrhu by podle něho mohla být cena třetinová. Předloha uvádí, že tuzemští pěstitelé nebudou moci stanovit vyšší cenu, než je nejnižší cena v zahraničí.
 
zdroj: ČTK