Lidé chtějí ve Werichově vile muzeum V+W a Holana, ukázala anketa

Lidé chtějí ve Werichově vile na pražské Kampě nejvíc muzeum Voskovce, Wericha a básníka Holana, které plánuje Museum Kampa Medy Mládkové. Druhý v anketě skončil projekt organizace Post Bellum, třetí návrh Charty 77. V anketě hlasovalo více než 9500 lidí, obyvatel Prahy 1 bylo 307 z nich, informovala dnes mluvčí městské části Veronika Blažková. Výsledek ankety není pro zastupitelstvo při rozhodování směrodatný.

"Anketa sice pro samotné rozhodnutí není závazná, ale očekávám, že nově zvolení zastupitelé městské části Praha 1 budou výsledky respektovat," uvedl starosta Oldřich Lomecký (TOP 09). Lidé hlasovali pomocí hlasovacích lístků, webového formuláře a SMS od 18. září do 18. října.
 
Projekt Musea Kampa podpořilo 6898 z celkem 9541 hlasujících. Post Bellum podpořilo 2098 hlasů a pro Chartu 77 hlasovalo 494 osob. Celkem 24 lidí si nevybralo žádnou ze tří nabízených možností.
 
O pronájem památky se vedení městské části neúspěšně snaží více než deset let. Naposledy komise za vítěze po výběrovém řízení určila Nadaci Jana a Medy Mládkových. Na druhém místě skončilo Post Bellum, na třetím Charta 77. Zastupitelé se ale nedokázali na nájemci shodnout.
 
Museum Kampa chce ve vile vybudovat stálou expozici, která by se týkala Voskovce a Wericha a básníka Vladimíra Holana, který ve vile také bydlel. Chtějí také v domě pořádat dočasné výstavy, malé festivaly nebo divadelní představení.
 
Post Bellum by rádo ve vile vytvořilo místo, které by bylo zaměřeno na výstavy, výchovu nebo komunitní aktivity. Vzniknout by tu také mělo centrum dokumentující totalitní režimy 20. století a archiv Wericha, Voskovce a Holana. V plánu dále má divadelní představení, besedy nebo hry.
 
Charta 77 chtěla z vily udělat místo mezigeneračního setkávání s knihovnou, galerií, divadelním sálem, prostorem pro pohybové aktivity a malou kavárnou. Zástupci Charty 77 uzavřeli s nadací Mládkových memorandum o případné vzájemné spolupráci při spravování vily.
 
Vila stojí nedaleko Lichtenštejnského paláce na Kampě. Pochází z počátku 17. století a původně v ní byla koželužna. Herec a dramatik Jan Werich zde žil se svou rodinou od roku 1945 až do své smrti v roce 1980. Bydlel v ní i buditel Josef Dobrovský.
 
zdroj: ČTK