Lidé podceňují riziko zneužití osobních dokladů. Nehrozí jenom od kapsářů, ale také od bytařů

Velká část lidí byla někdy okradena nebo byla krádeže například v dopravním prostředku, obchodě či na jiném exponovaném místě, minimálně svědkem. Proto si na své peněženky a kabelky dávají lidé zejména ve větších městech bedlivý pozor. Mnoho Čechů ale podceňuje důkladné zabezpečení svých domovů, kde nehrozí jen zcizení movitých věcí, ale také osobních dokladů, a jejich následné zneužití podvodníky. Ti mají v tomto případě výhodu a náskok, protože poškozený si krádeže může všimnout až za několik hodin, nebo v případě dovolené i za několik dní.  

„V nedůkladně zabezpečených bytech a domech dnešní zloděje nezajímá plazmová televize či obraz, ale často menší a nenápadný lup. Oblíbené jsou laptopy, tablety a další malá elektronika, hotovost, ale také různé dokumenty,“ varuje Ivan Pavlíček ze společnosti Next, která se zabývá zabezpečením domácností. „Vítanou kořistí jsou pak doklady, které umožní zlodějům jejich následné zneužití, například pro poskytnutí úvěru, půjčky či nenávratné vypůjčení drahé věci, kterou následně obratem zpeněží,“ dodává odborník z Nextu.

To platí dvojnásob, pokud zloději najdou doklady dva. Občanský průkaz, pas, řidičský průkaz nebo rodný list. A to se jim povede často, zejména když lidé odjíždějí na dovolenou, kdy nechávají většinu dokladů doma. Zloději pak mají na zneužití i několik dní, protože poškozený může na ztrátu přijít až po návratu.

Společnosti poskytující úvěry, především pak nebankovní společnosti, si kvůli ochraně osobních údajů nemohou zcela prověřit totožnost osoby beroucí si půjčku. Vystačí si tedy pouze s občanským průkazem, případně druhým dokladem pro ověření. Navíc v dnešní „online“ době často stačí občanský průkaz zaslat pro schválení půjčky jen v naskenované podobě elektronicky.  

„Okamžité ohlášení krádeže dokladů je často problematické, zejména v případě vykradení, kdy majitelé většinou zjišťují škody postupně a může zde vzniknout delší časová prodleva. To platí také, pokud zjistí krádež až po několika dnech při návratu z dovolené. Vyplatí se tedy svoji domácnost důkladně zabezpečit. Obecně platí, že zloději odolají pouze certifikované bezpečnostní dveře minimálně ve III. bezpečnostní třídě s vložkou a kováním minimálně ve stejné bezpečnostní třídě jako dveře samotné,“ uzavírá Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení ze společnosti Next.