Maximální cenu za zpopelnění zemřelých Praha ruší

Hlavní město ruší od srpna cenový strop pro zpopelnění zemřelých. Rozhodla o tom dnes rada hlavního města. Podle města regulace pouze jedné složky z celkových nákladů na pohřební služby nemá smysl. Podle města ale bude cena za kremaci i nadále regulovaná, Praha plánuje schválit nový ceník.

Maximální cena za zpopelnění v Praze v současnosti činí 1993 korun včetně DPH. Cena je už několik let stejná, během té doby se ale změnila výše DPH. Zároveň také narostly ceny ostatních souvisejících služeb, jako jsou poplatky za chlazení a dopravu zemřelého. Proto podle města regulace jen jedné ze služeb nemá smysl.

"S ohledem na to, že samostatnou objednávku zpopelnění zemřelého nelze vůbec učinit, pozbývá cenová regulace pouze jedné složky z celkového souboru pohřebních služeb své účinnosti," uvedl radní Lukáš Manhart (TOP 09).
 
Krematoria v Praze provozuje Pohřební ústav hlavního města Prahy, který je příspěvkovou organizací města. "I po zrušení cenové regulace v této oblasti bude mít Praha možnost nejen schválit výši ceny, nýbrž ji i operativně upravovat v závislosti na vývoji nákladů a reagovat na změny DPH," dodal Manhart.
 
zdroj: ČTK