Ministerstvo chce seznam Čechů ze zemí s ebolou i cizích studentů

Ministerstvo zdravotnictví chce od příslušných resortů údaje o Češích, kteří pracují v afrických zemích zasažených ebolou a mohli by se vracet do vlasti. Získat chce i jména studentů z těchto států, kteří po prázdninách přijedou do českých škol. Chce se tak připravit na případné riziko přenosu nemoci do ČR. Novinářům to dnes po jednání ústřední epidemiologické komise řekl hlavní hygienik Vladimír Valenta. Dodal, že Česko by zatím vlastními silami nedokázalo případné české pacienty z ciziny domů přepravit.

"Budeme sledovat a požadovat od některých resortů údaje o počtech českých občanů, kteří pracují v postižených zemích. Dále budeme potřebovat údaje o zahraničních studentech, kteří pocházejí z dané země a budou se vracet do České republiky. Budeme je potřebovat pro vyhodnocení rizika a přijímání opatření," uvedl Valenta. Údaje chce mít ministerstvo "obratem".
 
Ebola si v zemích západní Afriky vyžádala podle oficiálních údajů kolem 1500 obětí a nakazilo se jí přes 2600 lidí. Žádný Čech mezi nimi není.
 
Česko podle Valenty nyní řeší, jak by své případné pacienty dostalo do vlasti. Zatím to vlastními silami nedokáže. V Evropě to zvládnou tři země - Británie, Itálie a Francie. "Zkoumáme a s ministerstvem obrany budeme hledat technické řešení pro naši vlastní cestu," dodal hlavní hygienik.
 
Podle ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) má Česko pro své případné pacienty s ebolou v pražské nemocnici Na Bulovce dvě lůžka a dalších devět pro lidi na pozorování. Dalších osm lůžek může do tří dnů připravit armáda ve svém zařízení v Těchoníně na Orlickoústecku. Ministr vyloučil, že by Česko přijímalo nakažené cizince. "Komise konstatovala, že považuje za nevhodné eventuální úvahy o tom, že by se v Česku léčili pacienti z jiných zemí," dodal.
 
zdroj: ČTK