Ministr vnitra Pecina chce v příštím roce nabrat tisíc policistů

Ministr vnitra Martin Pecina chce v příštím roce nabrat tisíc policistů. Z rozpočtu na další rok chce získat také o dvě až tři miliardy navíc, což by znamenalo kromě nárůstu stavů policie také zvýšení jejich platů o tři až pět procent. Řekl to dnes novinářům po jednání s policejním prezidentem Martinem Červíčkem.

Podle Peciny chybí v rozpočtu vnitra asi osm miliard korun ročně. "Ale to nemůžu dostat příští rok, to je asi nesmyslný požadavek, takže jestli se budeme bavit o dvou nebo o třech miliardách, tak to si myslím, že může být nějaký limit, který může být smysluplný," prohlásil Pecina.
 
Pecina již dříve sdělil, že chce, aby měl sbor mezi 41.500 a 42.000 příslušníky místo současných 38.500. "Já budu usilovat o to, ať se nám na příští rok zvýší počet tabulkových míst i skutečný stav o tisíc policistů, a takto bych chtěl pokračovat až po nějakou úroveň, na které se shodneme, že je v pořádku," uvedl ministr. Podle něho to ale bude muset ještě posvětit vláda. "Já nejsem ministr, který by tady byl čtyři roky a dělal dlouhodobé koncepce,“ dodal.
 
Červíček ministra a vicepremiéra doplnil, že doplnit stavy by chtěl pouze v některých regionech podle aktuální bezpečnostní situace. "V konečném důsledku by mělo dojít k tomu, že posílíme konkrétní obvodním oddělení, konkrétní kriminálky, kde považujeme situaci za nejvíce rizikovou," podotkl policejní prezident.
 
Autor: ČTK