Muž, který je podezřelý z vraždy majitele auta ve Velvarech, odmítá vinu

Devětatřicetiletý Roman Hubený, který dnes stanul před krajským soudem kvůli obvinění z vraždy majitele auta ve Velvarech na Kladensku, vinu odmítl. Podle spisu na náměstí nastoupil do odemknuté dodávky, s kterou chtěl odjet a při tom přejel jejího majitele. Muž na místě zemřel. Při výpovědi Hubený uvedl, že si nevšiml toho, že by někoho přejel. Hrozí mu až 20 let vězení nebo výjimečný trest.  

Případ se stal na konci května na náměstí Krále Vladislava. Majitel auta zašel do obchodu, z něhož viděl, jak vůz někdo krade. Vyběhl z obchodu a snažil se zloděje zastavit, ten ho podle spisu nejprve přejel při couvání a následně také při prudkém vyjíždění z parkovacího místa.

Muž podle spisu utrpěl devastující poranění, kterým podlehl i přes rychlou pomoc kolemjdoucích a záchranářů. "Úmyslně usmrtil poškozeného s cílem získat majetkový prospěch," řekl novinářům státní zástupce Tomáš Milec. Policisté po činu začali s pátrací akcí, do níž se zapojil i vrtulník. Ukradený vůz našli několik kilometrů od Velvar. Údajného pachatele policisté zadrželi v tentýž den vpodvečer.
 
Hubený dnes vypovídal asi hodinu. Uvedl, že ho oslovil muž přezdívaný Svršek, jenž mu řekl, že mu někdo ukradl dodávku. Dal mu prý její registrační značku a slíbil mu odměnu, když ji najde. Na náměstí auto prý našel poté, co se tam vzbudil po noci, kdy se známým jezdil po hernách v okolí Kralup. Proč k údajně kradenému autu nezavolal policii, nevysvětlil.
 
Obžalovaný uvedl, že se před odjezdem z místa popral s majitelem dodávky, který se jej snažil zastavit tím, že do auta lezl otevřeným oknem. Pak ale zřejmě spadl pod auto. Hubený u soudu zmínil, že si myslel, že jde o zloděje dodávky. Tvrdil, že si nevšiml, že by někoho přejel a že toho lituje. "To auto skákalo celou dobu, protože tam je dost velká nerovnost," prohlásil Hubený. "Jsme přesvědčeni o tom, že obžalovaný věděl, že tam poškozený je. Uvidíme, jak proběhne dokazování," uvedl státní zástupce.
 
Obviněný byl několikrát soudně trestán, v době spáchání činu měl třeba na dva roky zakázané řízení. Soudce dnes přečetl několik výpovědí lidí, kteří poškozenému poskytovali první pomoc. Zaznělo v nich třeba, že byl mrtvý muž oblíbeným a poctivým řemeslníkem, který byl v okolí Velvar známý. Soudce přečetl výpověď "Svrška", který popřel, že by mu někdo ukradl auto nebo žádal o pomoc v jeho hledání. Hubeného prý nikdy neviděl.
 
Řadu svědků ještě soud vyslechne. V úterý jsou na programu výslechy soudních znalců a hlavní líčení by mohlo pokračovat ve čtvrtek. Předseda trestního senátu Robert Pacovský ČTK, řekl, že zatím není jasné, kdy bude vynesen rozsudek. Záleží na tom, zda se někdo z hlavního líčení neomluví. Pozůstalí po obžalovaném požadují odškodnění téměř pět milionů korun.
 
zdroj: ČTK