Na letišti chyběl Klaus, některé hosty to zarazilo

Nepřítomnost prezidenta Václava Klause na ceremoniálu k pojmenování letiště po jeho předchůdci Václavu Havlovi zaskočila některé hosty, někteří to přímo kritizovali. Nejostřeji se vyjádřil autor myšlenky pojmenování režisér Fero Fenič. Například ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) by očekával, že na akci tohoto typu hlava státu pozvání přijme. Klaus se omluvil, důvod neuvedl, podle hradního webu žádný oficiální program nemá.

Klause by býval rád viděl pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). "Nejsem člověk, který by se měl vyjadřovat k programu a plánům pana prezidenta, ale viděl bych ho tady rád," řekl ČTK primátor Svoboda.

"Já bych samozřejmě očekával, že by prezident přišel, ale je to samozřejmě rozhodnutí, které může učinit jenom on. Já nebudu nikoho kádrovat, kdo chtěl, ten přišel, kdo nechtěl nepřišel. Já jsem tady a jsem tady rád," uvedl Vondra. "Myslím, že by tady měl být, proto byl bezpochyby pozván," míní odborník na etiketu a někdejší Havlův mluvčí Ladislav Špaček. "Je škoda, že tady není, protože to je přesně ten okamžik, na který bychom měli vzpomínat a na který bychom měli být hrdi. Je to jakýsi příspěvek české státnosti," podotkl Špaček.
 
Feniče Klaus zklamal, protože předpokládal, že když o Havlovi mluvil obdivně v době jeho smrti, zůstane jeho názor konzistentní. "A že ho má i dnes a že to bude považovat nejen za svoji povinnost, ale i že bude považovat za přirozené, že tady bude. To, že nepřišel, by si měl český národ zapamatovat," prohlásil Fenič.
 
Na slavnosti nebyl ani premiér Petr Nečas (ODS), ten se omluvil kvůli pracovní cestě na schůzku premiérů některých zemí EU v Bratislavě.
 
zdroj: ČTK