Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Navštivte současné umění v novém pražském muzeu

5. 07 2011 | Myslíte si, že otevřít muzeum za pouhé čtyři týdny není možné? Zni to neuvěřitelně, ale muzeu mladého umění Artbance se to podařilo. Najdete ho v nejcentrovanějším centru Prahy – na Karlově ulici v barokním paláci Colloredo-Mansfeld, hned u Karlova mostu. Z desítek let zanedbaného paláce v centru Prahy stalo centrum současného mladého umění, které pomáhá mladým umělcům nastartovat jejich kariéru.

Šance pro mladé umělce
Není to poprvé, kdy barokní palác kontrastuje s mladým uměním – už v 19. století zde vystavoval mladý umělecký spolek s názvem Krasoumná jednota, který byl založen roku 1835 Společností vlasteneckých přátel umění - předchůdkyní dnešní Národní galerie, která sloužila ke koordinaci uměleckého trhu a pro  pořádání každoročních výstav. Ty byly vítanou příležitostí pro umělce, kteří se pomocí nich mohli prosadit.

Na tuto tradici muzeum přímo navazuje – jeho hlavním posláním je především pomáhat mladým umělcům na počátku kariéry. Každý rok opouští výtvarné školy mnoho nadaných absolventů a většina po čase skončí mimo obor, protože si nemohou dovolit v tvorbě pokračovat. Artbanka chce poskytnout mladým výtvarníkům prostředky na to, aby mohli ukázat, co umí. Muzeum tedy nakupuje za přiměřenou cenu od mladých českých a slovenských umělců díla, která následně nabízí k pronájmu do prestižních veřejných i soukromých institucí. Poskytuje tak výtvarníkům finanční podporu a pozornost veřejnosti. Veškeré finance z pronájmu potom putují na nákup dalších děl, a tedy na podporu mladého umění.

Jizvy komunismu jako součást expozice
Muzeum v sobě kombinujestálé a zároveň proměnlivé expozice, složené ze stěžejních a kultovních děl posledních 20 let českého výtvarného umění a programu Young visual art, prostoru věnovaného jednotlivým vysokým uměleckým školám z České a Slovenské republiky, které zde prezentují díla svých studentů, absolventů i pedagogů.
 
Prostory barokního paláce navíc nabízejí šokující svědectví o necitlivých stavebních úpravách provedených za komunistického režimu na historických památkách – v paláci Colloredo-Mansfeld byly sice provedeny základní úpravy nutné pro využití galerijních prostor, ale objekt ještě čeká rozsáhlá rekonstrukce. Palác si přesto část svých „šrámů“ ponechá – některé neřízené intervence se totiž staly nedílnou součástí expozic. Do muzea se můžete vypravit od úterý do neděle, otevřeno je po celý rok.
 

Diskuse

 
.
Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO
 
Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO