Nečas naznačil, že někteří svědci jsou záměrně dlouho ve vazbě

Končící premiér Petr Nečas (ODS) a ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) naznačili, že někteří lidé v kauze kolem obvinění Nečasovy blízké spolupracovnice Jany Nagyové mohou být záměrně dlouho drženi ve vazbě pod záminkou ovlivňování svědků. Řekli to po jednání vlády. Nečas tvrdí, že někteří svědci, mezi nimi on a Kalousek, se museli domáhat toho, aby je policie vyslechla.

Nečas řekl, že někteří lidé v této kauze jsou už více než tři týdny ve vazbě kvůli tomu, aby neovlivňovali svědky, a přitom svědci dosud vyslechnuti nebyli. "Byl bych velmi nerad, kdybychom museli dospět k závěru, že to natahování výslechů a předvolávání dalších a dalších svědků, aby to působilo dojmem, že skutečným cílem je držet tyto lidi co nejdéle v těch potupných podmínkách vazby a takzvaně je zlomit. To bych byl velmi nerad, pokud by tento dojem vzniknul," řekl novinářům Nečas.

Kalousek dodal, že se výslechu na policii domáhal poté, co si v novinách přečetl, že je důvodem koluzní vazby některých lidí. "Byl jsem překvapen, že poté, co jsem byl vyslechnut já, tak dalších 14 dní zase nebyl vyslýchán nikdo," uvedl Kalousek. "Nemohu si dovolit tvrdit, že tento postup je účelový, ale mohu si myslet, že zvenku to tak vypadá," dodal.

Nečas v úterý napsal dopis státnímu zástupci s výzvou, aby byl vyslechnut. Vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan dnes ČTK řekl, že státní zastupitelství vyslechne všechny lidi, jejichž výpověď může objasnit kauzu Nagyové. Další postup vyšetřovatelů nechtěl komentovat.

Ve vazbě je nyní sedm z osmi obviněných ve dvojici případů, mimo jiné sama Nagyová. Kvůli kauze Nečas odstoupil z funkce předsedy vlády i z čela ODS. Podle policie sám figuruje v kauze údajné politické korupce. Do druhého případu - nelegálního sledování - podle dostupných informací zapojen není.

Autor: ČTK