Němcová: ČTK by mohla dostávat příspěvky od státu

ODS chce změnu zákona o České tiskové kanceláři (ČTK). Podle místopředsedkyně strany Miroslavy Němcové by měla být ČTK silnou národní agenturou s významnou sítí zahraničních redaktorů. Agentura by podle Němcové mohla nově dostávat příspěvky od státu. Pravděpodobně by byly vyhrazeny z přerozdělení koncesionářských poplatků pro veřejnoprávní média. Zároveň by ODS chtěla spojit rady České televize a Českého rozhlasu, podle ní by to posílilo postavení veřejnoprávních médií. 

Němcová novinářům řekla, že strana se rozhodla svůj program zaměřit na média kvůli nedávné akvizici, kdy skupina Agrofert miliardáře Andreje Babiše koupila společnost Mafra. Mafra vydává mimo jiné deníky Lidové noviny a Mladá fronta Dnes. Babiš zároveň se svým hnutím ANO kandiduje v předčasných volbách do Sněmovny. Podle Němcové se jedná o spojování hospodářského, politického a mediálního vlivu. "Z toho spojování kapitálu jsme znepokojeni," řekla Němcová. 
    
Strana chce proto posílit postavení veřejnoprávních médií a spojit rady České televize a Českého rozhlasu. V radách by pak měli být především odborníci. 
    
Radu ČTK občanští demokraté chtějí nechat samostatnou. "Chceme, aby to byla silná národní agentura s redaktory v zahraničí. Jen tak zajistíme nezávislé informace," poznamenala Němcová. Podle ní by mělo být jasné, zda je ČTK veřejnoprávní, nebo komerční. Dnešní stav, kdy je agentura státní, ale nedostává příspěvky od státu, není podle Němcové optimální. 
    
Dokončena by podle Němcové měla být také digitalizace archivu ČTK. Archiv ČTK by pak měl více spolupracovat s Národním archivem. 
 
zdroj: ČTK