Nové byty jsou menší a levnější

Nové byty uváděné v letošním roce na pražský trh s nemovitostmi jsou menší než nové byty, které stavitelé začali prodávat již dříve. Letošní nové byty jsou také levnější. Vyplývá to z dnes zveřejněné analýzy developerské společnosti Trigema.

Zatímco průměrná výměra všech nových bytů v prodejních nabídkách činí 69 metrů čtverečních, byty uváděné na trh letos mají v průměru 59 čtverečních metrů. Letošní nové byty jsou také levnější. Jejich průměrná cena za metr čtvereční je 52.575 korun, zatímco u všech bytů v nabídce je to 63.011 Kč.

"Vidíme, že dvoupokojové byty jsou v průměru o čtyři metry čtvereční menší, třípokojové o šest a čtyřpokojové dokonce o devět čtverečních metrů menší. Cíl je jasný - dostat se na nižší a pro klienta tudíž přijatelnější ceny," uvedl generální ředitel Trigemy Marcel Soural.
 
Trend potvrdil také další developer. "Zatímco před vypuknutím krize se běžně prodávaly byty o rozloze 65 metrů čtverečních v uspořádání 2+kk, dnes do této výměry požadují klienti umístit o jeden pokoj navíc," sdělil marketingový manažer developerské společnosti Bemett Jan Koubík.
 
V nabídce pražských developerů bylo v letošním 1.čtvrtletí podle Trigemy celkem 12.854 bytů, z nichž 6890 ještě bylo volných. Již postavených, ale stále neprodaných bytů je v hlavním městě přibližně 2600 až 2700.
 
Nová bytová výstavba v Česku byla loni podle Českého statistického úřadu nejnižší od roku 1997. Zahájena byla stavba 27.535 bytů, což je meziročně o 2,1 procenta méně.
 
zdroj: ČTK