Nový byt v Praze vyjde na 5,5 milionu korun, centrum je čtyřikrát dražší než okraj města

Nový byt v Praze vyjde zájemce průměrně na 5,55 milionu korun. Nejvíce peněz kupec vydá za bydlení v centru města, naopak okrajové části jsou až čtyřikrát levnější. Vyplývá to z podrobných statistik společnosti EKOSPOL, která pražský rezidenční trh monitoruje už více než devět let. Aktuálně monitoroval ceníky 143 aktivních developerů.  

„Nejdražší byty jsou na Praze 1 a 2, kde se průměrná cena vyšplhala až na 17,92 milionu korun, resp. 15,4 milionu. Za tuto cenu by si v ostatních městských obvodech koupili tři až čtyři nové byty. Nejlevnější je totiž Praha 9, kde průměrná cena dostupných bytů dosahuje 4,27 milionu korun,“ přibližuje ceny analytik společnost EKOSPOL Matyáš Hančl a dodává, že tyto ceny nezahrnují příplatky za sklep a garážová či parkovací stání. „Ta prodejní cenu navýší o další stovky tisíc korun a někteří developeři byt bez těchto příplatků ani neprodají. Do ceníkové ceny je přesto nezapočítávají, aby alespoň opticky snížili už tak vysokou cenu bytu. V některých lokalitách totiž průměrná cena bytu vzrostla meziročně až o jednu pětinu,“ upozorňuje Hančl.

EKOSPOL se rozhodl zpracovat cenovou mapu celkové ceny nového bytu, z níž vyplývá, kolik peněz kde bude kupující potřebovat. „Pro zájemce o nové bydlení je nejpodstatnější celková cena, kterou za byt zaplatí. Vlastní peněženka či maximální možná hypotéka jsou totiž stále nejdůležitějším a rozhodujícím kritériem při výběru nového bytu. Proto klienti čím dál méně řeší, na kolik je vyjde metr čtvereční, podstatná je právě celková částka, kterou budou muset zaplatit,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva dlouhodobého lídra developerské výstavby v ČR EKOSPOLU. Byty mimo nejužší centrum jsou díky výrazně nižší ceně podle Korce lepší i pro investory, kteří je chtějí dále pronajímat.

„Zatímco v centru Prahy bude pronajímatel do předraženého bytu jen horko těžko shánět vysoce solventního nájemníka, který si bude moct dovolit platit přemrštěný nájem, do levnějších bytů ve vyhledávaných lokalitách se mu zájemci jen pohrnou. Nehledě na to, že nájemníci ve více bytech, které pořídí za cenu jednoho předraženého bytu v centru, mu budou celkově platit mnohem více,“ podotýká Korec.