Obvinění z ohrožování řidičů na D1 Trpišovský odmítl

Podnikatel Aleš Trpišovský dnes při zahájení soudního procesu kvůli jeho údajné agresivní jízdě a ohrožování řidičů na dálnici D1 odmítl vinu. Podle obžaloby ve dvou případech podjel pomaleji jedoucí vozy v levém pruhu, pak se před ně zařadil, prudce brzdil a tím je donutil k zastavení. Trpišovský připustil, že jel po dálnici rychle, popřel ale, že by udělal nebezpečný řidičský manévr, z něhož je podezřelý. Svědci, kteří jeli v údajně ohrožených autech, tvrdili opak. Trpišovskému hrozí až 12 let vězení.

Žaloba 44letého podnikatele viní ze dvou skutků, které se údajně staly 29. prosince 2010. Trpišovský tehdy podle obžaloby nejprve na 13. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno předjel vysokou rychlostí pomalejší auto zprava, zařadil se před něj a prudce zabrzdil. O něco později na 30. kilometru provedl stejný manévr, auto za ním však nestačilo zastavit a havarovalo. Podnikatel je obžalovaný z pokusu o těžké ublížení na zdraví a poškození cizí věci.

Trpišovský dnes ve své asi dvacetiminutové výpovědi uvedl, že na dálnici najel na 11. kilometru u Jesenice a postupně se plynule zařazoval mezi auta jedoucí v rychlém pruhu dálnice. První skutek obžaloby popsal tak, že dojel pomalejší červené auto, na které blikal a troubil. Podle něj se poté vozidlo zařadilo do pomalejšího pruhu, on je předjel a pokračoval dál. Připustil, že při předjíždění na pomalejšího řidiče vztyčil prostředníček.
 
Další auto na 30. kilometru Trpišovský podle své výpovědi dojížděl rychlostí asi 150 kilometrů v hodině, pak přibrzdil kvůli tomu, že společně dojížděli jiný automobil a zezadu do něj narazilo jiné auto. I ve druhém případě popřel, že by auto podjel a pak se zařadil těsně před něj. Havárii popsal jako "lehké ťuknutí", což připustili i další svědci.  
 
Jeho výpověď však popřeli všichni svědci ze dvou aut, která údajně ohrozil. Trpišovského jízdu popsali jako riskantní a nebezpečnou. Předjetí aut v pomalejším pruhu a následné prudké brzdění popisovali stejně jako obžaloba. Verzi Trpišovského potvrdila pouze jeho bývalá sekretářka, která s ním jela v autě za jeho nemocnou matkou do nemocnice na Vysočině. Sekretářka tvrdila stejně jako podnikatel, že jeli téměř celou cestu levým jízdním pruhem.
 
Žena se při výpovědi rozbrečela, protože svědek, který do jejich auta zezadu naboural, na ni prý podal trestní oznámení kvůli křivé výpovědi. Na policii totiž údajně nejprve vypověděla v neprospěch svého někdejšího zaměstnavatele a pak to změnila. Sekretářka před soudem tvrdila, že se její verze lišily kvůli policejnímu nátlaku. "Policie nešetřila žádnou jinou verzi, než že pachatelem je pan Trpišovský. Povinností policie je šetřit všechny verze, které padají v úvahu. To se bohužel nestalo," řekl novinářům právník podnikatele Michal Pacovský.
 
Soud bude ve středu ráno pokračovat výslechy soudních znalců z oboru dopravy. Poté bude podle všeho kvůli nepřítomnosti jednoho ze znalců odročen na červen.
 
zdroj: ČTK