Opožděné dávky už by měli mít lidé na účtech, uvedla ministryně

Zhruba 15.000 lidí už by mělo mít na svých účtech sociální dávky, jejichž převod se kvůli potížím se softwarem opozdil. Při dnešních interpelacích ve Sněmovně to řekla ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09). Těmto klientům se omluvila a zdůraznila, že problém by se neměl opakovat. 

Zpoždění bylo podle ministryně jednodenní až dvoudenní, i takové ale pokládá za problematické. "Dnes by měly být dávky připsány na koncové účty klientů," řekla poslancům. Podotkla ale také, že zákon nestanoví garanci konkrétního dne pro zaslání dávky, ale jen příslušný měsíc. 

"Přestože úřad práce ve snaze vyhovět klientům dodržuje obvyklé termíny, někdy není možné garantovat přesné datum," řekla Müllerová.
    
Problém se týkal rodičovské a pěstounských dávek v Olomouckém kraji. Ministryně prý nemá informace o tom, že obdobný výpadek postihl i Prahu. Potvrdila, že u 15.000 požadavků se vyskytla softwarová chyba, když mezi úřadem práce a Českou spořitelnou nebyl zaznamenán pokyn k bezhotovostnímu převodu na cílové účty klientů. Chyba byla do druhého dne odstraněna, dodala ministryně. 
    
V Česku se vyplácí kolem 300.000 rodičovských a 20.000 různých pěstounských dávek. Müllerová dnes připomněla, že úřad práce vyplácí prostřednictvím jednotného výplatního místa více než 1,9 milionu různých dávek měsíčně v objemu přes šest miliard korun. 
 
zdroj: ČTK