Otec tzv. vlčích dětí byl z vazby propuštěn

Otec takzvaných vlčích dětí z pražských Vinohrad byl propuštěn z vazby. Vrchní soud v Praze v pondělí vyhověl stížnosti mužova obhájce, uvedl dnes server Lidovky.cz. Muž a žena, kteří podle obžaloby nepustili své dva malé syny celý život z vinohradského bytu, čelí obvinění z týrání svěřené osoby.

Matka údajně týraných chlapců byla ve vazbě jen krátce, pak byla stíhána na svobodě. Její manžel strávil ve vazební věznici sedm měsíců, ovšem nyní už na červnové pokračování soudního líčení čeká na svobodě.

Mužův advokát Jan Červenka původně požadoval propuštění svého klienta už po soudci Kamilu Kydalkovi z pražského městského soudu, jenž se případem zabývá od začátku. Kydalka ale požadavek zamítl. Obhájce uspěl až se stížností u vrchního soudu. "Nyní už je můj klient doma," řekl serveru Červenka.
 
Obžaloba viní oba rodiče z týrání svěřené osoby, neboť podle ní způsobili svým synům těžkou újmu na zdraví. Rodiče "vlčích dětí" údajně narození svých dvou synů zatajili a drželi je po celý život ve svém bytě. Nedávali jim prý také dostatečně najíst, neoblékali je a ani je pořádně nemyli.
 
Roční ani dvouletý chlapec v době, kdy je našla policie, neuměli vůbec mluvit, pouze plakali a vydávali občasné zvuky. Nedokázali ani chodit, neměli kousací reflexy a nebyli na svůj věk dostatečně fyzicky a psychicky vyvinutí. Děti mají údajně poškozené mozkové funkce a nelze vyloučit, že budou mít trvalé psychické následky. Muž i žena vinu od počátku popírají. O děti se prý starali dobře, pouze nejsou zastánci tradičních metod výchovy.
 
Pražský městský soud nejprve uložil otci dětí trest osmi let ve vězení a matka dostala podmíněný trest. Pražský vrchní soud ovšem v březnu prvoinstanční verdikt zrušil. Podle odvolacího senátu se dostatečně neprokázalo, že rodiče své děti týrali. Kydalka prý neměl žádný přímý důkaz, nevyslechl ani lékařku, která chlapce po odebrání rodičům prohlížela. Městský soud se proto v dubnu ke kauze vrátil, jednání bude pokračovat 25. června.
 
zdroj: ČTK