Pacienti z ČR mohou být ve studii buněčné terapie bércových vředů

Čeští pacienti se mohou přihlásit do mezinárodní studie, která ověří účinnost buněčné terapie bércových vředů. Zařazeni mohou být ti, kteří dosáhli 18 let věku a mají bércový vřed v úseku mezi kolenem a kotníkem po dobu šesti až 104 týdnů. ČTK to sdělili zástupci společnosti Smith and Nephew, která vyvíjí technologie pro zdravotnictví. 

Jde o třetí fázi klinických studií přípravku s označením HP802-247, testy porovnají účinnost inovativní buněčné terapie s účinností standardních postupů. Studie zahrne 440 pacientů z pěti zemích, sledovat je bude 55 výzkumných pracovišť. Léčba je založena na přenosu živých lidských buněk, aplikovány budou na ránu pomocí spreje. 
    
Bércové vředy jsou velmi rozšířeným typem chronické rány. Způsobuje je mimo jiné nedostatečné krevní zásobení dolních končetin. Podle průzkumů jimi v České republice trpí asi sto tisíc lidí, častěji bývají nemocné ženy. 
    
Studie bude po dobu 12 týdnů porovnávat skupinu pacientů léčených za pomoci testovaného přípravku v kombinaci s kompresivní terapií se skupinou pacientů na placebu, neúčinné náhražce, v kombinaci s kompresivní terapií. 
    
"Buněčná terapie patří k nejslibnějším strategiím pro hojení ran. Proto doufáme, že evropští pacienti se do těchto důležitých klinických testů zapojí," uvedl profesor v oboru dermatologie Wolfgang Vanscheidt z freiburské univerzity, který je vedoucím studie. 
    
Zájemci se mohou informovat o možnosti zapojit se do studie u svého lékaře, případně vyhledat více informací na www.clinicaltrials.gov
 
zdroj: ČTK