Pěší zóna na Václavském náměstí komplikuje dopravu

Uzavření dolní části Václavského náměstí pro automobily se zatím obešlo bez vážnějších problémů, řekl ČTK mluvčí městské policie Jan Čihák. Situaci na místě soustavně monitorují dvě až tři hlídky strážníků, které se zaměřují zejména na ústí Jindřišské ulice, která je nově neprůjezdná a lze v ní jen zaparkovat. V souvislosti se změnami zhoustl provoz v okolních tazích, zejména na magistrále.

Podle strážníků, kteří na místě hlídkují od brzkých ranních hodin, jsou řidiči s dopravní změnou v centru města očividně dobře seznámeni a do slepé Jindřišské ulice tak vjíždí jen minimum vozů. "Když sem někdo vjede a nemá povolení, tak jej necháme pro tentokrát projet. Jeho otáčení v ulici by spíš dopravu omezilo," řekl ČTK jeden z městských policistů s tím, že v dalších dnech již tak benevolentní nebudou.

Hlídky budou na místě až do nočních hodin a stejně tak i v dalších několika dnech. Na náměstí totiž ještě nejsou hotova všechna nezbytná dopravní značení. Podle mluvčí první městské části Veroniky Blažkové by ale měla být dokončeno ještě dnes.

Radnice pro zavedení nové pěší zóny v centru města využila nedělní akci pojmenovanou Václavské náměstí bez aut, která se bude opakovat vždy první neděli v měsíci, a to až do října. Řidiči již nemohou ve spodní části náměstí nejen parkovat, ale ani projet přilehlou Jindřišskou ulicí. Vjezd je umožněn jen ve stanovenou dobu zásobovacím vozům a řidičům s platným povolením.

Podle mluvčího policie ČR Tomáše Hulana se uzavření ulice podepsalo na dopravě v okolních komunikacích. Kolony trápí především magistrálu, kterou v minulosti řidiči objížděli právě přes Jindřišskou ulici a Václavské náměstí.

Městská část si od změn slibuje zklidnění celého náměstí před jeho postupnou revitalizací. Ideálním řešením by podle starosty Oldřicha Lomeckého (TOP 09) bylo, kdyby se pěší zóna v budoucnu rozšířila na celé náměstí.

Počínaje dnešním dnem je automobilům zapovězeno také Malé náměstí mezi Karlovou ulicí a Staroměstským náměstím. Na místě je zakázáno parkování všech vozidel včetně aut rezidentů. Majitelé a nájemníci bytů na náměstí mohou podle radnice parkovat v okolních ulicích Platnéřská, U Radnice a Linhartská. Zásobovací vozy budou mít do míst přístup denně jen od 19:00 do 09:00 ráno.

zdroj: ČTK