Po vyděrači, který se prý vydával za policistu, střílela inspekce

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) v úterý v Praze střílela po údajném vyděrači. Muž, který se vydával za policistu, požadoval po jedné ženě 300.000 korun za to, že ovlivní průběh jejího trestního stíhání. ČTK to dnes sdělila mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Žena podle mluvčí předala vyděrači 200.000 korun, zbytek mu měla dodat v úterý. Po předání peněz se jej inspekce ve spolupráci s policií pokusila zadržet. Protože však muž ohrožoval životy i zdraví přítomných lidí, inspekce jej na místě nezajistila.

Její pracovníci ho proto při jeho útěku pronásledovali. Na výzvy k zastavení vozu muž nereagoval. "Vzhledem k okolnostem, místu, času a stoupající agresivitě řidiče, nebylo možné zastavit vozidlo jiným způsobem, bylo rozhodnuto o použití donucovacího prostředku použití zbraně," uvedla Sandorová.

Zásah se odehrál krátce před 15:00 v Praze 4, mimo jiné ve Štúrově a Vídeňské ulici. Podle očitého svědka se po silnici řítilo tmavé auto a za ním šest pravděpodobně policejních aut. Prý padlo asi deset výstřelů. Na záběrech inspekce muž velmi riskantní jízdou po Vídeňské směrem z Prahy ohrožoval ostatní řidiče, policie ho pronásledovala až ke kruhovému objezdu, kde se potkávají ulice Vídeňská, K Libuši a Dobronická. Za kruhovým objezdem se policejním autům podařilo ujíždějící vůz zablokovat a muž byl zatčen.

Při střelbě byla zasažena i dvě projíždějící auta, lehce byl zraněn jeden člověk, který s incidentem neměl nic společného. Televize Nova v úterý uvedla, že záchranáři ošetřovali pořezanou ženu. Po zadržení údajného pachatele pracovníci inspekce zjistili, že muž není policistou, případ proto předali pražské policii.

Podle Sandorové se stejně jako v jiných případech zabývá oprávněností střelby GIBS. "Z tohoto důvodu se také včerejším dnem začalo naše vnitřní oddělení použitím zbraně při zákroku zabývat," dodala.

zdroj: ČTK