Poslední rozloučení s Jiřím Krejčíkem bude 16. srpna

Poslední rozloučení s filmovým režisérem a scenáristou Jiřím Krejčíkem, který zemřel 8. srpna ve věku 95 let, se uskuteční v pátek 16. srpna od 10:00 hodin ve farním kostele sv. Vojtěcha ve Vojtěšské ulici v Praze. ČTK to včera oznámila jeho rodina.

Krejčík začínal za druhé světové války jako statista na Barrandově a s režií krátkometrážních snímků. Mezi jeho nejznámější tituly patří Vyšší princip, Svatba jako řemen, Pension pro svobodné pány a Božská Ema. Vyzkoušel si i herectví, když se objevil v menších rolích v Menzelových Slavnostech sněženek a v Hřebejkových Pelíšcích.
 
V roce 1999 obdržel Krejčík Českého lva za dlouhodobý umělecký přínos českému filmu. Převzal také v roce 2001 medaili Za zásluhy a o dva roky později na karlovarském festivalu Křišťálový globus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Patřil k filmařům, který pracoval do pozdního věku. Jeho posledními projekty byly v roce 2010 televizní snímek Osudové peníze a o rok později dokument Dlouhý srpen Jiřího Krejčíka, ve kterém se objevil za i před kamerou.
 
Autor: ČTK