Praha od ledna změní údajně nespravedlivé dělení peněz z hazardu

Praha od ledna příštího roku změní systém rozdělování peněz vybraných z hazardu. Nově by měly část odvodů dostávat i radnice, které na svém území zavedly takzvanou nulovou tolerancí, tedy herny zcela zakázaly. Na čtvrtečním jednání zastupitelstva hlavního města to řekl náměstek primátora Jiří Vávra (TOP 09). Miliony korun ročně z hazardu jsou nyní rozdělovány podle počtu heren. Podle kritiků to ale radnice nemotivuje k tomu, aby herní místa rušily.

Podle Vávry by měl být materiál, který změnu systému vyřeší, připraven do konce října letošního roku. Nová pravidla by pak měla začít platit od 1. ledna 2014, řekl na jednání zastupitelstva Vávra. O nutnosti změnit údajně nespravedlivý systém výplaty peněz z hazardu se diskutuje už řadu měsíců.
 
Pražští zastupitelé v noci na dnešek schválili spornou novelu vyhlášky týkající se hazardu. Počet míst, kde se dají hrát hazardní hry, tak klesne na polovinu. V Praze zůstane dohromady 313 heren. Radní Lukáš Manhrat (TOP 09), který novelu předkládal, označil změnu za "revoluční". K nulové toleranci se zatím přihlásila jen Praha 2, 6 a Praha 12. Jiné radnice úplný zákaz neschválily. Velká debata se kvůli tomu vedla třeba v Praze 7, kde zastupitelé Strany zelených (SZ) na podporu nulové tolerance neúspěšně předložili petici.
 
Pokles počtu heren bude znamenat výrazný výpadek v rozpočtu Prahy. Zatímco například v roce 2012 získala Praha z odvodů 850 milionů korun, v příštím roce bude podle radního Manharta propad o 350 až 400 milionů. Podle zastupitele z Prahy 7 Ondřeje Mirovského (SZ) navíc novela skutečný pokles počtu hracích automatů nezaručí. "Klesne sice počet míst, ale nikoli počet beden, do kterých mohou lidé házet peníze," tvrdí. Hazard a tudíž iproblémy s kriminalitou se navíc podle něj bude koncentrovat v jakémsi prstenci táhnoucím se od Holešovic přes Karlín až po Prahu 1.
 
Dodržování novely vyhlášky budou kontrolovat strážníci. Podle náměstka ředitele městské policie Ludvíka Klemy ale strážníci mohou kontrolovat pouze herny, a to navíc jen v otevírací době. Do kasin, kterých je nejvíc v centru Prahy, nesmějí. "Kasina nemají charakter provozoven, takže v nich strážník hlídkovou činnost nemůže provádět, leda by měl nahlášeno páchání trestného činu," řekl ČTK Klema.
 
Stejně tak prý policisté nemají šanci odhalit černé herny. "Zjistí, pokud má někdo v herně načerno nějaké hrací přístroje, ale v případě černých heren nemá šanci na ně přijít," řekl Klema. Městská policie se tak může spoléhat víceméně jenom na veřejnost, kdy lidé třeba nahlásí, že soused má v bytě černou hernu. Podle Klemy spolupráce s veřejností funguje dobře.
 
Počty míst v jednotlivých městských částech, kde je obecně závaznou vyhláškou povolen hazard, a počet obyvatel v jednotlivých městských částech.
 
zdroj: ČTK