Používáním tohoto webu souhlasíte s využíváním cookies na těchto stránkách. Více informací ZDE. Rozumím

Pražský dopravní podnik stály zmatky s koupí elektřiny 84 mil. Kč

13. 03 2012 | Dopravní podnik hlavního města Prahy si letos a příští rok z hospodářských výsledků odečte celkem více než 84 milionů korun kvůli dvojímu zafixování cen odebírané elektřiny. Na začátku roku 2010 si totiž podnik kvůli špatné komunikaci uvnitř firmy dohodl pevnou cenu za elektřinu u dvou různých firem, rozdíl pak musel doplatit, napsaly dnes Hospodářské noviny (HN) ve své pražské příloze.

Smlouva s Českou spořitelnou z předloňského ledna měla dopravnímu podniku v letech 2012 a 2013 zajistit garanci pevné sumy, za niž dopravce elektrický proud v budoucnu koupí. Následně v dubnu 2010 podnik uzavřel smlouvu s Pražskou energetikou, čímž přestala být fixní cena smluvená s bankou pro podnik výhodná. Trvalo ale víc než rok, než dopravní podnik zajištění fixní ceny u spořitelny zrušil, píše deník.

Dopravní podnik tak musel bance dorovnat rozdíl mezi dohodnutou cenou a tehdejší tržní hodnotou elektřiny. "Konkrétní dopad do hospodaření v roce 2012 bude 34,5 milionu a v roce 2013 pak 49,9 milionu," řekla HN šéfka ekonomického úseku pražského dopravního podniku Magdalena Češková.

Smlouvu s Českou spořitelnou podepsal v lednu 2010 Ivo Štika, který v té době odcházel z postu ekonomického ředitele. Jeho nástupce Martin Horák dnes tvrdí, že Štika o tomto kroku neinformoval nikoho z vedení podniku, píše deník. O podpisu kontraktu údajně nevěděl ani jeho energetický odbor. Management firmy pak na jaře téhož roku dohodl fyzický odběr elektřiny s Pražskou energetikou.

Situaci se zabývají i zástupci magistrátu. "Záležitost bude předmětem hloubkové kontroly v dopravním podniku pod vedením krizového manažera Vladimíra Liche, respektive výboru pro audit," řekl HN pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Dopravní podnik je největší městskou firmou, ročně dostává z městského rozpočtu na provoz přes deset miliard korun.

zdroj: ČTK 

Diskuse

 
.
Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO
 
Odpočívejte a relaxujte kdykoliv a kdekoliv...Váš partner SPA STUDIO