Pražský DPP ušetří na smlouvě na SMS jízdenky ročně 7,2 milionů

Pražský dopravní podnik (DPP) vyjednal se společností Erika snížení provize za provozování SMS jízdenek v pražské MHD. Dopravce tak ušetří 7,2 milionů korun ročně. ČTK to potvrdil generální ředitel DPP Milan Křístek. Smlouva na SMS jízdenky patřila mezi problematické smlouvy DPP z minulých let, kterou právní analýza označila za nevýhodnou.

"Jsem rád, že se nám podařilo vyjednat a podepsat se společností Erika nový dodatek smlouvy, jejíž součástí je nejen výrazná úspora, ale i možnost měnit cenové podmínky v průběhu trvání smlouvy," uvedl ředitel DPP Milan Křístek.
 
Erika měla dosud provizi z prodeje SMS jízdenek 25 procent, o kolik procentních bodů se provize sníží, DPP neprozradil s odvoláním na obchodní tajemství.
 
DPP se již v lednu podařilo se společností Erika domluvit změnu smlouvy. Původně smlouva obsahovala i klauzuli o automatickém prodloužení kontraktu o dalších deset let v případě, kdy o to jedna ze smluvních stran požádá. Právě to se již podařilo zrušit.
 
Dopravní podnik se zároveň podle informací ČTK snaží změnit podmínky s provozovateli mobilních sítí. Ti ale na návrhy DPP reagovali negativně, odpověděl na dotaz ČTK Křístek.
 
Smlouva na SMS jízdenky patří mezi problematické smlouvy, které v minulosti DPP uzavřel. Prověřovala ji loni právní analýza advokáta Václava Lásky. Podle analýzy byla smlouva nevýhodná, a to jak výší provize, tak samotným nastavením smlouvy.
 
Advokát Láska prověřoval pro město další smlouvy DPP. Prověrka podle Lásky ukázala velkou nevýhodnost kontraktů se škodou v řádu stamilionů korun. Jde třeba o nákup tramvají a autobusů, prodej jízdenek ve vestibulech metra, sms jízdenky a kontrakt na obrazovky v metru. Některé ze smluv už podnik vypověděl, u jiných se pokouší vyjednat změnu podmínek. Policie již prošetřovala exředitele DPP Martina Dvořáka nebo bývalého radního Radovana Šteinera (ODS).
 
Podle Křístka nyní DPP hledá další provozní úspory. "Za prvních pět měsíců již dosáhly celkově přes 250 milionů korun," uvedl Křístek s tím, že se již podařilo dojednat snížení ceny za nákup pohonných hmot a energií, výhodnější podmínky za pojištění nebo IT služby.
 
Dopravní podnik hlavního města Prahy je největší městskou firmou. Má přes 10.000 zaměstnanců a ročně přepraví asi miliardu cestujících.
 
zdroj: ČTK