Prohibice v Česku byla zmírněna

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) zmírnil včera krátce po 13:00 prohibici. Na pulty může tvrdý alkohol vyrobený loni a dříve a také lahve s prokázaným původem lihu, takzvaným rodným listem. Možný je vývoz starších lihovin a těch s prokázaným původem. Heger předpokládá, že včerejší vyhlášení bude platné několik měsíců, během nichž bude upravena legislativa týkající se výroby a distribuce lihu.

"Dnešní opatření považujeme za určitý zlom celé aféry a začátek vývoje směrem k lepšímu," řekl ministr. Zdůraznil, že v další legislativě se chce zaměřit hlavně na ochranu dětí před alkoholem. Chce například výrazně zvýšit pokuty za nalévání alkoholu dětem a zvýšit ceny alkoholu.

Ministr chystá zákaz stánkového prodeje alkoholu na tržištích, výjimku by měly třeba tradiční trhy. Za porušení zákona by hrozilo vedle vysokých pokut odebírání živností. Zmenšit by se mělo spotřebitelské balení a změnit kolkování tak, aby se kolky nedaly odstranit. V úvahu připadají i elektronické kolky. Zpřísnit by se mělo značení dokladů o získání lahví, aby jednotlivé lahve byly identifikovatelné a alkohol šel dohledat zpětně.
 
"Budeme také propagovat, aby se v restauracích mohly používat jen lahve se zpětným ventilem, do kterých, co se z nich vylije, nelze nalít zpátky. To láhev o pár korun zdraží," dodal ministr.
 
Úplný zákaz prodeje alkoholu od 20 procent trval v Česku dva týdny. Vyhlášen byl kvůli sérii otrav, které si vyžádaly 26 životů v Česku a několik v Polsku. Celkem se v Česku otrávilo 85 osob. Stále se předpokládá, že v síti je dosud kolem 15.000 litrů závadného alkoholu, proto jistá přísnost trvá, uvedl ministr.
 
Zmírnění opatření vešlo v platnost vystoupením Hegera v celoplošném vysílání televizí. Ministr zdůraznil, že všechny otevřené lahve mají být zlikvidovány, majitelé raritních a drahých lahví budou pro otevřený alkohol moct získat test. Zlikvidován má být i alkohol, pro který se obchodníkům do 60 dnů nepodaří získat doklad o původu lihu. Podobu formuláře určuje nařízení, které včera dopoledne vyšlo ve Sbírce zákonů. Podrobné informace pro distributory a výrobce, včetně instrukce pro likvidaci alkoholu, dá ministerstvo na svůj web. Občané tam najdou rady a odpovědi na nejčastější dotazy.
 
Kontroly se v příštích dnech podle Hegera soustředí zvláště na otevřené lahve v restauracích a barech. Pokud se ukáže, že je v nich jiný alkohol se stopami denaturace, bude obchodníkům hrozit trest. Likvidace alkoholu má být provedena podle zákona o odpadech. Dosud hygienici provádějí zhruba 1500 kontrol denně. "Kontrolní činnost během víkendu řádově neklesne," uvedl ministr s tím, že kontrola má být "hodně viditelná".
 
Ministr uvedl, že země opatření konzultovala s Bruselem a také Polskem. Dál bude pracovat meziresortní komise.
 
Na trh bude moct být postupně uvolňován také alkohol letošní s doloženým původem lihu a novými bezpečnostními pásky. Kolky s červeným označením NOVÝ na alkohol vyrobený až po propuknutí metylalkoholové aféry začala celní správa distribuovat výrobcům ve středu.
 
zdroj: ČTK