Průzkum: Na charitu přispívá většina Čechů, nejčastěji dětem

Za poslední tři roky na charitu nějakým způsobem přispělo 68 procent Čechů. Podle průzkumu společnosti STEM/MARK o něco častěji přispívají na dobročinné účely ženy (71 procent) než muži (65 procent). Jako nejsmysluplnější považují lidé organizace, které pomáhají dětem, tělesně či duševně handicapovaným a obětem přírodních katastrof.

Drtivá většina respondentů, více než 90 procent, přispívá formou peněžního daru, a to nárazově. Dobrovolnické práci se věnuje 16 procent dotázaných. Čtyři pětiny lidí považují za důvěryhodné jen některé charitativní organizace - nejostražitější se v průzkumu ukázali Pražané, nejméně je prověřují Moravané.
 
Zatímco dětem, handicapovaným a obětem humanitárních pohrom lidé pomáhají nejčastěji, na opačném konci žebříčku jsou kultura, památky a boj proti korupci.
 
Přímo na ulici se do některé sbírkové akce zapojilo 56 procent z těch, kteří na charitu přispěli, více než polovina z nich někdy poslala dárcovskou SMS zprávu. Jednorázový převod z účtu či poštovní poukázku zvolilo 45 procent dárců.
 
"Faktem však zůstává, že k dobročinnosti potřebujeme impuls a naše altruistické chování je spíše nárazové," uvedli autoři průzkumu. Jen sedm procent lidí volí pravidelný platební příkaz, jen minimum využívá k dobrovolnému příspěvku opakované srážky z platu.
 
Jedním ze silných impulsů k dobročinnosti bývají Vánoce, během nichž aspoň někdy pomáhá jiným až 80 procent populace. Nejvíce dětem, postiženým a sociálně slabým.
 
zdroj: ČTK