Rath by mohl pokračovat v korupci, protože zůstal poslancem, uvádí soud

Obviněný poslanec a bývalý středočeský hejtman David Rath (dříve ČSSD) by mohl pokračovat v korupční trestné činnosti, protože se nevzdal své poslanecké funkce. Uvedl to středočeský krajský soud v odůvodnění svého rozhodnutí z počátku srpna, kterým politika ponechal ve vazbě i z tohoto důvodu. Rathovi advokáti však podle České televize (ČT) namítají, že policisté jejich klienta neviní z žádné kriminální činnosti, která by souvisela s jeho působením ve sněmovně. Podle nich je to nátlak, aby se poslaneckého mandátu vzdal.

"Krajský soud má za to, že stále platí, že obviněný se měl vysoce společensky škodlivého jednání dopustit v souvislosti s výkonem funkce vrcholného představitele Středočeského kraje a současně poslance," řekla ČTK mluvčí soudu Zuzana Steinerová. Podle ní se soud obává toho, že by Rath mohl po propuštění na svobodu trestnou činnost opakovat.

Středočeský krajský soud na počátku srpna přezkoumával rozhodnutí Okresního soudu Praha-východ, který uvedl, že další trestná činnost poslance již nehrozí. Proti jeho verdiktu si však podal stížnost státní zástupce. "Soud mu dal za pravdu a zohlednil, že obviněný se trestné činnosti se zjevným majetkovým podtextem měl dopustit za velmi dobrých majetkových poměrů a přehlížel při tom důvěru, která mu byla v podobě svěřených funkcí dána," uvedla Steinerová. Rath je tak nyní stále vazebně stíhán ze dvou důvodů - kromě obavy z další korupce i kvůli možnosti útěku.
 
Politikovi obhájci od počátku tvrdili, že Rath nemůže dál páchat trestnou činnost, protože se vzdal hejtmanské funkce a místa zastupitele. Uváděli také, že poslanec kvůli své všeobecné známosti nemůže z Česka uprchnout. "Soud se staví nad zákon a nad ústavu, když říká, že poslanec by se měl vzdát mandátu za takovéto situace, a pak by byl propuštěn z vazby," řekl České televizi advokát Adam Černý.
 
Bývalý předseda sněmovního mandátového výboru Jeroným Tejc (ČSSD) řekl ČTK, že nezpochybňuje právo soudu rozhodnout o Rathově setrvání ve vazbě. Zdůraznil však, že pokud opravdu soud zdůvodnil své rozhodnutí tím, že by Rath jako poslanec mohl pokračovat v trestné činnosti, pak by to považoval za absurdní. "V této chvíli každý pochopí, že už z principu by v té trestné činnosti pokračovat nemohl," dodal.
 
Právníci již podali další žádost o propuštění bývalého hejtmana z vazby, okresní soud se jí bude zabývat v pondělí. Bude také posuzovat, jestli je možné nahradit pobyt ve věznici finančními a písemnými zárukami. Kauci za Ratha nabídnou soudu politikova přítelkyně a matka jednoho z jeho synů Renata Horká a jeho otec Ratmír Rath. Za jeho propuštění na svobodu chtějí složit každý půl milionu korun. Písemně se za politika zaručilo přes 30 lidí.
 
Rathova rodina jim dnes písemně poděkovala, jmenovitě pak senátorům Janu Žaloudíkovi (ČSSD) a Vladimíru Drymlovi(SPOZ), poslancům Richardu Dolejšovi (ČSSD), Jiřímu Šlégrovi (NS-LEV 21) a Stanislavu Humlovi (ČSSD), tajemníkovi arcibiskupa Duky Miroslavu Badalovi a starostovi Hostivice Jaroslavu Kratochvílovi. Politik je podle svých rodinných příslušníků trestán vazebním stíháním i přesto, že se zatím nepotvrdila žádná proti němu vznesená obvinění. "Psychické strádání se projevilo na jeho zevnějšku, za tři měsíce ve vazbě zhubnul už 13 kilo, je sužován depresemi, úzkostí a strachem o své blízké," uvedla rodina v prohlášení, které ČTK zaslala poslancova asistentka Nicole Mertinová.
 
Kriminalisté Ratha v polovině května obvinili z přijetí sedmimilionového úplatku za zmanipulování zakázky na opravu buštěhradského zámku. V červenci pak policie doručila sněmovně žádost o Rathovo vydání kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý hejtman si je prý vzal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou nemocnici, na vybavení domova důchodců s lůžky následné péče v kladenské nemocnici a na dodávku zdravotnické technologie pro jeden z pavilonů mladoboleslavské nemocnice. Podle médií přijal od zástupců firem Hospimed, Puro-Klima a B.Braun Medical celkem devět milionů korun. Spolu s Rathem stíhá policie dalších deset lidí.
 
zdroj: ČTK