Ředitelé věznic hájí svého šéfa před ministryní, píšou premiérovi

Několik desítek ředitelů a ředitelek věznic se postavilo za svého nadřízeného, šéfa Vězeňské služby Petra Dohnala, jehož odvolání zvažuje nová ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO). Učinili tak v otevřeném dopise premiérovi, členům vlády a Parlamentu. Kopii textu má ČTK k dispozici. Válkové se zase dnes zastal poslanecký klub ANO. Podle šéfa klubu Jaroslava Faltýnka má důvěru klubu. 

Válková minulý týden zahájila řízení o Dohnalově odvolání, protože není spokojena s přístupem služby k ministerské kontrole. Dohnal to odmítl jako záminku, kvůli tvrzení, že bránil kontrole, podá trestní oznámení. 
    
Dopis politikům podepsaly desítky šéfů věznic, vazebních věznic i odborů na generálním ředitelství Vězeňské služby. Vyjadřují znepokojení nad tím, jakým způsobem má být Dohnal odvolán. Vězeňská služba podle nich za jeho vedení dosáhla významných úspěchů, především v oblasti humanizace vězeňství. "Pevně věříme, že premiér České republiky, její vláda, Parlament ani Senát nebudou nečinně přihlížet snaze o účelovou a nestandardní změnu na klíčovém postu pro zajištění vnitřní bezpečnosti státu," uvedli. První adresát dopisu, premiér Bohuslava Sobotka (ČSSD), se do dění vložil již v pondělí, sešel se s Válkovou i Dohnalem. 
    
Válková o situaci informovala své stranické kolegy z poslaneckého klubu. Faltýnek i šéf ANO a vicepremiér Andrej Babiš pak novinářům řekli, že ministryně má plnou podporu klubu. "Je pravda, že možná přicházíme s nestandardními řešeními, ale není čas," uvedl Faltýnek. Podle něj ministryně bude čekat na výsledky kontroly, která na ministerstvu začala. Informace, které od ministryně mají, jsou ale podle Faltýnka závažné. 
    
Dohnal tvrdí, že ještě než Válková úřad převzala, začal registrovat, že jeho funkce "je nabízena k dispozici, že jsou v této souvislosti oslovováni" někteří jeho podřízení - ředitelé věznic. Podle něj jde o odstranění nepohodlného ředitele. Válková uvádí, že ve své kritice vychází z podkladů od kontrolorů ministerstva. Dokumenty, které si ministerstvo v rámci kontroly vyžádalo, podle ní Vězeňská služba předávala pozdě nebo neúplné. "Dokonce jeden nebyl po týdnu od požadavku předán vůbec," řekla. Premiér po jednání s oběma stranami sporu vyjádřil naději, že ministerstvo bude jednat v souladu se zákony a v zájmu fungování Vězeňské služby. 
    
Válková v pondělí Vězeňskou službu navštívila. Rádiu Impuls řekla, že se od anonyma dozvěděla o setkání Dohnala s šéfy věznic. "Jeden z pracovníků Vězeňské služby mi to anonymně zavolal," uvedla. Podle ní Dohnal před šéfy věznic označoval její postup za nespravedlivý a zpochybňoval její autoritu. Na setkání proto jela a oznámila účastníkům schůzky, že si takto nepředstavuje plnění pracovních povinností, řekla Impulsu. 
    
Podle informací ČTK Válková na setkání shromážděným šéfům věznic popsala, proč a jak postupuje. Oznámila jim rovněž, že jako ministryně spravedlnosti s okamžitou platností zastavuje všechny personální změny a výběrová řízení, která se měla konat, například již tento týden na místo ředitele jedné z věznic. Řekla jim také, že s nimi nevede boj, současně jim ale jejich shromáždění vyčetla, vyplývá z informací ČTK. Není podle ní správné svolávat za státní peníze poradu, aby na ní vyjadřovali nesouhlas s kroky nadřízeného. Veškeré úkony, jednání i případné podpisy nějakých dokumentů, které by na takové poradě vznikly, by prý považovala za porušení jejich povinností podle služebního zákona. 
 
zdroj: ČTK