Royal Oporto: proslulá portská vína od Real Companhia Velha

Společnost Global Wines, přední český dovoze a prodejce vín, představuje jednu z vlajkových lodí sortimentu, širokou nabídku portských vín Royal Oporto vinařství Real Companhia Velha.

Co je portské víno a jak se vyrábí?

Dezertní likérové víno původem z Portugalska. Vyrábí se z modrých odrůd a z muškátů. Podle původních předpisů se mají hrozny rozšlapat. Po částečném vykvašení šťávy se přidává vinný destilát v takovém množství, aby víno obsahovalo 18 % alkoholu. Mladé víno se uloží do sklepa a znovu alkoholizuje až na 22 %. Aby se dosáhlo vyššího obsahu cukru, přidává se do vína alkoholizovaný mošt. Dnešní technologie jsou jednodušší a obejdou se bez původní přímé účasti lidských nohou. Také obsah alkoholu bývá nižší, ačkoliv portské stále patří mezi nejtěžší dezertní vína. Prospívá mu dlouhá doba zrání v láhvi, až 15 let.

„Víceletá portská vína patří k tomu nejlepšímu, co můžete z nabídky portských vín ochutnat. Portské označené jako Tawny  je vyrobeno z červených hroznů, zraje v dřevěných sudech a díky postupné oxidaci a dozrávání má zlatavě hnědou barvu. Můžeme v něm cítit vůně ořechů, rozinek, sušeného ovoce, a dokonce karamel nebo kakao. Tato portská vína se díky své plné chuti výborně hodí jako dezertní, pro speciální příležitosti,“ upřesňuje Kamil Gruncl z Global Wines.

Portugalské vinařství Real Companhia Velha a proslulé Royal Oporto

Společnost Real Companhia Velha  patří mezi nejvýznamnější producenty a největší vlastníky vinic v regionu Douro. Výjimečná je svou historií, která se automaticky spojuje s historií portského vína. Je nejstarší tradiční společností, která se zabývá výrobou a vývozem portského vína a je producentem světoznámé značky Royal Oporto. „Portské víno je víno fortifikované neboli dolihované. I když se ve světě vyrábí mnoho vín portského stylu, název Port nebo Porto může být použit pouze v souvislosti s víny z portugalského regionu Douro ,“ říká Kamil Gruncl z Global Wines.

Pouze výjimečné přírodní a klimatické podmínky tohoto regionu společně s tradičním specifickým způsobem výroby dávají portským vínům ráz jedinečnosti, a činí tak z tohoto vína jeden z hlavních pilířů portugalského kulturního dědictví.