Rusnok představil záměry své vlády, kritizoval bývalý kabinet

Premiér Jiří Rusnok v projevu ve Sněmovně zdůraznil, že jeho vláda je nepolitická a nestranická a že ji tvoří "de facto krizoví manažeři jednotlivých resortů". Hlavním úkolem je podle něj pomoci překonat neblahý společenský vývoj a hospodářskou krizi. "To je pro nás jediné podstatné," uvedl dnes Rusnok, když představoval záměry svého kabinetu. Zároveň kritizoval bývalou vládu Petra Nečase (ODS).

"Vláda takzvaného boje proti korupci rozhodně nezabránila tomu, aby pokračovalo vyvádění veřejných peněz do soukromých kapes. A to vše má bohužel za následek všeobecnou krizi důvěry občanů, všeobecnou krizi odpovědnosti, která oslabuje výkonnost a kvalitu správy naší země," prohlásil. Upozornil také, že bývalý kabinet, který se nazýval vládou rozpočtové odpovědnosti, po sobě zanechal relativní nejrychlejší zvýšení státního dluhu v moderní historii.

Rusnok také řekl, že jeho vláda byla jmenována "v souladu s ústavním pořádkem" a vznikla jako přímá reakce na demisi Nečasovy vlády "po skandálu, který nemá obdoby". Označil za něj zneužití Vojenského zpravodajství šéfkou Nečasovy kanceláře Janou Nagyovou.

 

 

Rozložení sil v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR před hlasováním o důvěře úřednické vládě Jiřího Rusnoka

Premiér také poslancům v podstatě přečetl programové prohlášení své vlády. Chce především obnovit důvěru ve veřejné a státní instituce, oživit ekonomiku, snížit nezaměstnanost a zlepšit čerpání financí z evropských fondů. Sliboval například, že do konce letošního roku připraví jednodušší pravidla pro využívání peněz z těchto fondů.

"Vláda se zaměří jen na aktuální a naléhavá rozhodnutí, které je nutné učinit," řekl. Byla podle něho vesměs připravena minulou vládou, čekají je prý ale korekce. "Nemůžeme být jen udržovací vládou," podotkl premiér.

Zástupci koalice již dříve plány Rusnokova týmu označili za předvolební program, který nynější vláda nemůže v čase do voleb splnit. Sociální demokraté s většinou cílů v programovém prohlášení nejsou v rozporu. Jejich předseda Bohuslav Sobotka ale připustil, že vláda nemá reálné nástroje na realizaci programu. Prezident Miloš Zeman ale naznačil, že Rusnokova vláda se udrží minimálně několik týdnů i v případě, že důvěru nezíská. Novou vládu totiž hodlá jmenovat až po ukončení vyšetřování kolem kauzy Nagyové.

Autor: ČTK