Školské odbory nesouhlasí se zmrazením platů učitelů

Školské odbory protestují proti tomu, aby byly učitelům v příštím roce zmrazeny platy, zatímco ostatním zaměstnancům státní správy porostou. Požadují navýšení tři až pět miliard korun, chtějí se kvůli tomu sejít s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Podle návrhu rozpočtu by mělo školství dostat navíc jen 83 milionů korun, jako naprosto nepřijatelné to označil i ministr školství Marcel Chládek (ČSSD).

"Pan ministr Babiš zklamal učitele, ale i nepedagogické pracovníky," uvedl Dobšík. Podle návrhu rozpočtu by se měly příští rok zvýšit platy policistům a úředníkům, a to nejméně o 2000 korun. S navýšením učitelských platů se však nepočítá, ačkoliv se k tomu kabinet zavázal ve vládním prohlášení. Případné protesty ale odboráři zatím neplánují, doufají, že o navýšení peněz se bude ještě jednat. 
    
Průměrný hrubý plat pedagogů byl loni 25.996 korun, oproti roku 2012 si polepšili o 163 korun. "V loňském roce reálný plat učitelů klesl o jeden procentní bod," tvrdí ale Markéta Seidlová z odborů a zároveň připomněla, že plat řadových kantorů bez vedoucích pracovníků byl loni jen 24.500 korun. Průměrná mzda v ČR byla přitom loni 25.128 korun. 
    
Pokud by se měly příští rok pedagogům stejně jako ostatním státním zaměstnancům navýšit platy zhruba o 2000 korun, stálo by to podle Dobšíka asi pět miliard navíc. S navýšením počítal i ministr Chládek v souvislosti se zavedením kariérního řádu učitelů. Odbory i ministr také volají po navýšení platů nepedagogických pracovníků škol, tedy školníků, kuchařů nebo administrativních pracovníků. Ti berou průměrně 14.500 korun, přičemž po očištění statistik od vedoucích pracovníků je průměrný plat nepedagogů 13.471 korun. 
 
zdroj: ČTK