Sobotka: Dohodu o služebním zákonu budeme držet

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) nechce měnit dohodu o služebním zákonu, kterou koalice uzavřela s opozicí, a nechce ze zákona vypustit sporný paragraf týkající se takzvaných politických náměstků. Řekl to novinářům před dnešním jednáním koaliční rady. Předseda ANO Andrej Babiš dříve médiím řekl, že na radu přijde s návrhem na vypuštění politických náměstků. O postoji prezidenta chtějí s koaličními partnery jednat také lidovci.

Kvůli politickým náměstkům zákon už dříve kritizoval prezident Miloš Zeman. V úterý ve Sněmovně řekl, že pokud bude zákon v této podobě schválen, obrátí se se stížností na Ústavní soud.
 
Sobotka dnes zopakoval, že v zákonu se nemluví přímo o "politických náměstcích", ale o až dvou náměstcích, které si s sebou může nový ministr na úřad přivést. "Je tam (ve služebním zákonu) pozice náměstka, se kterou pracuje i ústava. Není to nic, co bychom teď vymysleli," konstatoval Sobotka. "Pokud jde o dohodu, ČSSD je připravena ji držet. Nesmíme udělat chybu tím, že rozbijeme dohodu a přijetí zákona se zpozdí," uvedl premiér.
 
Zákon v dohodnutém znění i nadále podporují opoziční TOP 09 a ODS. Politické náměstky sice v novele nechtěli, při jednání o kompromisu ale ustoupili.
 
zdroj: ČTK