Soud zprostil Lessyho obžaloby z pomluvy a zneužití pravomoci

Obvodní soud pro Prahu 7 dnes zprostil obžaloby bývalého policejního prezidenta Petra Lessyho. Rozhodnutí není pravomocné, žalobce se proti němu na místě odvolal. Obžaloba Lessyho viní z pomluvy a zneužití pravomoci, údajně nechal uniknout do médií negativní informace o náměstkovi policejního krajského ředitelství ve Zlíně Jaroslavu Vaňkovi. Lessy vinu odmítá. 

"Bohužel, se mi nepodařilo udělat z policie důvěryhodnou instituci. Policie je nemocná," uvedl ve své dnešní závěrečné řeči Lessy. Dodal ale, že je optimistou a věří, že se situace zlepší. Už dříve prohlásil, že za jeho trestním stíháním stála snaha ministra vnitra Jana Kubiceho odvolat ho z funkce. 

Šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc při dnešních interpelacích ve Sněmovně Kubiceho vyzval, aby odstoupil. Kubice podle něho v minulosti uvedl, že pokud by se ukázalo, že je Lessyho odvolání z funkce účelové, rezignuje. "Myslím, že je jasné, že se to v tuto chvíli potvrdilo. Chtěl bych vyzvat ministra vnitra, aby se ke svým slovům postavil čelem," řekl Tejc. Kubice na výzvu reagovat nemohl, z dnešního jednání poslanců se omluvil kvůli zahraniční cestě. 
    
Podle obžaloby Lessy v září 2011 předal své mluvčí anonym na náměstka Vaňka a pověřil ji, aby dokument poskytla novináři Práva. Následně v rozhovoru pro deník uvedl, že jeden z údajných členů takzvaného Toflova gangu Rudolf Setvák "zametal" jako pracovník policejní inspekce oznámení na Vaňka. Lessy uvádí, že své mluvčí žádné materiály s pokynem, aby je předala novináři, nedal. Redaktor mu prý s dotazem na Vaňka sám volal. 
    
Státní zástupce Michal Muravský navrhoval uložit Lessymu podmíněný trest odnětí svobody a čtyřletý zákaz činnosti u policie. Lessy podle něj jednal ve zřejmém úmyslu poškodit Vaňka, se kterým měl profesní i osobní neshody. 
    
"Článek byl nešťastný. Jako policejní prezident jste se neměl uchylovat k tomu, abyste situaci řešil s novinářem... Bylo to nevhodné vystoupení," řekl dnes Lessymu při odůvodnění rozsudku soudce Roman Podlešák. Zároveň ale uvedl, že nešlo o pomluvu ve smyslu trestního zákoníku. Zneužití pravomoci se Lessymu nepodařilo prokázat, protože není jednoznačně zřejmé, že anonym vynesl prostřednictvím mluvčí právě on. 
    
Vaňka a jeho nadřízeného Bedřicha Koutného, kteří v případu figurují jako poškození, soudce odkázal s požadavkem na náhradu nemajetkové újmy na občanskoprávní řízení. Oba muži požadují po Lessym 50.000 korun. Koutný ČTK řekl, že dnešní verdikt respektuje. 
    
Policejní inspekce obvinila Lessyho loni v srpnu, ministr Kubice ho okamžitě poté odvolal a po několika hodinách nahradil současným policejním prezidentem Martinem Červíčkem. 
 
zdroj: ČTK