SSI: V lednu je krádeží v obchodech dvakrát víc než v prosinci

Během lednových výprodejů je počet krádeží v obchodech dvojnásobný proti předvánoční době. Nejčastěji se krade móda a módní doplňky, kosmetika a drobná elektronika. Uvedla to dnes společnost Special Service International (SSI), která poskytuje bezpečnostní služby ve zhruba čtyřiceti tuzemských obchodních centrech a retail parcích v ČR.

"Aktuálním trendem jsou zejména organizované skupinové krádeže. Každý člen skupiny zajišťuje pouze částečný úkol, například kontrolu prostoru, vytipování zboží, odvedení pozornosti prodavače, samotnou krádež, zdržování ostrahy a podobně," uvedl provozní ředitel SSI Radek Škrabal.
 
K přípravě a samotné krádeži podle něj pachatelé nejčastěji používají kleště a silné magnety pro odstranění bezpečnostních prvků a odstíněná zavazadla pro bezpečný průchod bezpečnostními bránami. "K taktice pachatelů patří i různé převleky během pobytu v jednotce s cílem zmást pracovníky ostrahy," dodal ředitel.
 
Podle analýzy SSI je výrazný nárůst krádeží zaznamenáván u tzv. "ostrůvkových" obchodních jednotek, umístěných v pasážích nebo atriích obchodních center. Je to dáno tím, že jejich obsluha často nemá a ani nemůže mít přehled o celém prodejním prostoru. Zboží zde navíc bývá vystavené bez jakéhokoliv zajištění.
 
zdroj: ČTK